Εγγραφές μαθητών και μαθητριών για το σχολικό έτος 2020-2021

Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η

των Συστεγαζόμενων 7ου & 8ου Νηπιαγωγείων Ελευθερίου -Κορδελιού

Οι εγγραφές νηπίων/προνηπίων για το σχολικό έτος 2020-2021 θα πραγματοποιηθούν από τις 15 έως 30 Μαΐου ηλεκτρονικά από τους ίδιους τους γονείς στη σελίδα

https://proti-eggrafi.services.gov.gr/. Εγγραφές μετά την 30η Μαΐου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Συγκεκριμένα, στα Νηπιαγωγεία μας για το σχολικό έτος 2020-21 εγγράφονται μαθητές γεννημένοι το 2015 και το 2016 και που κατοικούν στα όρια της σχολικής περιφέρειάς μας.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΘΟΥΝ ΜΕ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ

1.Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή,(Α.Δ.Υ.Μ.),το οποίο συμπληρώνεται από παιδίατρο  http://dipe-v-thess.thess.sch.gr/images/deltio_adym.pdf

2.Βιβλιάριο υγείας του μαθητή/τριας, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια

3. Γνωμάτευση από ΚΕΣΥ, ή δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη αρμόδια δημόσια υπηρεσία, εφόσον υπάρχει, σε περιπτώσεις μαθητών/τριών με αναπηρία ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.

4. Οι αλλοδαποί μαθητές που δε δύνανται να προσκομίσουν το πιστοποιητικό γέννησης, μπορούν να εγγραφούν με ληξιαρχική πράξη γέννησης. Όλα τα δικαιολογητικά εγγραφής των αλλοδαπών μαθητών πρέπει να είναι επίσημα μεταφρασμένα.

5. Αποδεικτικό στοιχείο της διεύθυνσης μόνιμης κατοικίας στο όνομα του γονέα που κάνει την αίτηση  όπως:

1. Λογαριασμός Δημοσίων Επιχειρήσεων και Οργανισμών (Δ.Ε.Κ.Ο.)

2. Μισθωτήριο συμβόλαιο κατοικίας ή

3. Άλλο δημόσιο πρόσφατο έγγραφο από το οποίο να προκύπτει ρητά η διεύθυνση κατοικίας.

6.Βεβαίωση Φοίτησης αδελφών σε συστεγαζόμενη σχολική μονάδα (αν υπάρχουν αδέλφια που φοιτούν σε συστεγαζόμενο Σχολείο)

7.Τα δικαιολογητικά για το προαιρετικό ολοήμερο πρόγραμμα ή/και το τμήμα πρόωρης υποδοχής

Για την κατάθεση των δικαιολογητικών της εγγραφής θα πρέπει να προηγηθεί τηλεφωνική επικοινωνία και συνεννόηση με το Νηπιαγωγείο μας.

Τηλέφωνο Σχολείου : 2310706927

e-mail Σχολείων : mail@7nip-elefth.thess.sch.gr,

mail@8nip-elefth.thess.sch.gr

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΠΡΟΩΡΗΣ ΥΠΟΔΟΧΗΣ

α. Προϋποθέσεις εγγραφής στο Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα (13:00 – 16:00)

Στο Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα δύνανται να εγγράφονται:

1. Μαθητές/τριες των οποίων εργάζονται και οι δύο γονείς/κηδεμόνες, προσκομίζοντας σχετική βεβαίωση του φορέα εργασίας τους ή κάρτα ανεργίας, στην περίπτωση που είναι άνεργοι. Δικαίωμα εγγραφής δίνεται και στην περίπτωση που προσκομίζεται βεβαίωση εργασίας από τον ένα γονέα/κηδεμόνα και κάρτα ανεργίας από τον άλλο. Για τους αυτοαπασχολούμενους, ελεύθερους επαγγελματίες, αγρότες κτλ. αρκεί η προσκόμιση πρόσφατης βεβαίωσης του ασφαλιστικού τους φορέα ή το πιο πρόσφατο ειδοποιητήριο πληρωμής του τρέχοντος έτους.

2. Μαθητές/τριες, των οποίων οι γονείς/κηδεμόνες ανήκουν σε ευπαθείς και ευάλωτες κοινωνικές ομάδες όπως:

Ι) Πολύτεκνοι / τρίτεκνοι / μονογονεϊκές οικογένειες, γονείς/κηδεμόνες με χρόνιες παθήσεις /ενταγμένοι σε πρόγραμμα απεξάρτησης / φυλακισμένοι.

II) Πολίτες τρίτων χωρών που διαμένουν σε κέντρα ή σε δομές φιλοξενίας του ελληνικού κράτους ή της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ.

β. Προϋποθέσεις συμμετοχής μαθητών στο Τμήμα Πρόωρης Υποδοχής (7:45-8:30):

1. Στο Τμήμα Πρόωρης Υποδοχής δικαίωμα συμμετοχής έχουν νήπια/προνήπια τα οποία είναι εγγεγραμμένα και φοιτούν στο προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα.

2. Ο ελάχιστος αριθμός για τη λειτουργία του Τμήματος Πρόωρης Υποδοχής είναι τα 5 νήπια/προνήπια.

3. Ο χρόνος προσέλευσης στο συγκεκριμένο τμήμα είναι 7:45-8:00.

Πρόωρη αποχώρηση νηπίων/προνηπίων από το Ολοήμερο Πρόγραμμα δεν προβλέπεται.

ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

Παρακαλείσθε ως προς την πιστή τήρηση των προτεινόμενων μέτρων αποφυγής διασποράς του κορωνοϊού, όπως έχουν ανακοινωθεί από τον ΕΟΔΥ :

α) Να κλείνετε τηλεφωνικό ραντεβού, ώστε να τηρείται ο περιορισμός των μετακινήσεων και η αποφυγή συγχρωτισμού και

β) Κατά την παραμονή σας στο χώρο του Νηπιαγωγείου θα πρέπει να τηρούνται αυστηρά όλοι οι κανόνες υγιεινής και ασφάλειας

Παρακάτω μπορείτε να διαβάσετε:

-τις οδηγίες χρήσης της εφαρμογής της Ηλεκτρονικής Αίτησης Εγγραφής για Γονείς/Κηδεμόνες

-την εγκύκλιο για τις  εγγραφές μαθητών/τριών στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2020-2021

-το ΦΕΚ (1767/Β/08-05-2020),

-καθώς και τις οδούς που ανήκουν στα 7ο & 8ο Νηπιαγωγεία Ελ. Κορδελιού.

Εγγραφές μαθητών/τριών στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2020-2021

ΦΕΚ 1767 τ. Β’ 08-05-2020 ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

ΔΡΟΜΟΙ ΠΟΥ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΑ ΣΥΣΤΕΓΑΖΟΜΕΝΑ 7ο & 8ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ-ΚΟΡΔΕΛΙΟΥ