ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ

Μαρ 20241

Λήψη αρχείου

ΕΚΘΕΣΗ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ, ” Η ΦΙΛΗ ΜΑΣ Η ΘΑΛΑΣΣΑ, ΠΑΙΔΙΚΗ HELMEPA”

Ιούν 20239

Ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα σχολικών δραστηριοτήτων με θέμα ” Η φίλη μας η θάλασσα της Παιδικής Helmepa”.

Τα παιδιά κατανόησαν  την έννοια του οικοσυστήματος , τη δομή και λειτουργία χερσαίων και υδάτινων οικοσυστημάτων, γνώρισαν το θαλάσσιο κόσμο, τις υδάτινες ζώνες, τη βιοποικιλότητα, αντιλήφθηκαν τις απειλές που δέχεται  ο θαλάσσιος κόσμος και ευαισθητοποιήθηκαν σε θέματα προστασίας του θαλάσσιου περιβάλλοντος.

Screenshot 3

Έκθεση Υλοποίησης Προγράμματος Σχολικών Δραστηριοτήτων , Η φίλη μας η θάλασσα, Παιδική Helmepa

ΕΚΘΕΣΗ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ, ” ΜΑΘΑΙΝΩ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΡΟ, ΤΟ ΝΕΡΟ ΠΗΓΗ ΖΩΗΣ”

Ιούν 20239

Ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα σχολικών δραστηριοτήτων περιβαλλοντικής εκπαίδευσης με θέμα ” Μαθαίνω για το νερό, Το νερό πηγή ζωής”.

Τα παιδιά έμαθαν για  τον κύκλο του νερού, πληροφορήθηκαν για τα επιφανειακά και υπόγεια νερά, κατανόησαν τη σπουδαιότητα του νερού στη ζωή του  ανθρώπου,  στην εργασία του , ευαισθητοποιήθηκαν σε θέματα ρύπανσης  και μόλυνσης του νερού καθώς και σε θέματα προστασίας και ορθολογικής χρήσης του .

Screenshot 2

Έκθεση Υλοποίησης Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων, Το νερό πηγή ζωής

ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ ΙΕΠ, “Δημιουργία ομάδας ανάγνωσης παιδικού βιβλίου, φιλαναγνωστικές δραστηριότητες, δημιουργική γραφή”

Μάι 202315

ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ 2022-2023

ε1 ε2 ε3

ε4 ε5 ε6

ε7 ε8 ε9 ε10 ε11 ε12

ΟΜΑΔΑ ΑΝΑΓΝΩΣΗΣ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ-ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑ-ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΓΡΑΦΗ

Screenshot 3 1 Screenshot 5 Screenshot 7

PADLET 7o ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟΥ 2022-2023

ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ

PADLET 7o ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟΥ 2022-2023

PADLET 7o ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟΥ 2022 2023 Screenshot 2 1

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ – Φροντίζω το περιβάλλον- Παιδική Helmepa

“Η φίλη μας η θάλασσα”

δ1 δ2 δ3 δ4

δ5 δ6 δ7 Screenshot 3

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ- “Ζω καλύτερα- Ευ ζην- Οδική ασφάλεια”

Απρ 20235

“Στο δρόμο με προσοχή- Ορθοπεταλιές- Στραβοτιμονιές”

γ1 γ2 γ3 γ4

γ5 γ6 γ7 γ8 γ9 γ10 γ11

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ “STEAM- Ρομποτική ( Δημιουργώ και καινοτομώ) ” Οι μικροί μετεωρολόγοι,

Μαρ 20235

” Οι μικροί μετεωρολόγοι”

β1 β2 β3 β4 β6 β7 β8

β9 β10

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΝΗΠΙΩΝ , ΠΡΟΝΗΠΙΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2023-2024

Φεβ 202328

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΤΩΝ ΝΗΠΙΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΝΗΠΙΩΝ

Σας ανακοινώνουμε, ότι οι εγγραφές για τα Νήπια – Προνήπια , σχολικού έτους  2023-24  θα πραγματοποιηθούν ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ από 1η  Μαρτίου  έως και την 20η  Μαρτίου  2023 μέσω της πλατφόρμας  https://proti-eggrafi.services.gov.gr/   .

Η επιλογή του Νηπιαγωγείου γίνεται  βάσει της διεύθυνσης κατοικίας του νηπίου και  τα όρια της σχολικής περιφέρειας του σχολείου.

Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του/της Διευθυντή/τριας Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, όπως τούτο ορίζεται στην παρ. 6 του άρθρου 6 του ΠΔ 79/2017 (Α΄109).

Δικαίωμα εγγραφής έχουν τα :

Νήπια :  Όσα γεννήθηκαν το έτος 2018

Προνήπια : Όσα γεννήθηκαν το έτος 2019

(η φοίτηση και των προνηπίων είναι υποχρεωτική σε όλους τους Δήμους της χώρας).

Δικαιολογητικά που θα προσκομιστούν ΜΕΤΑ την αίτηση εγγραφής:

1. Τυπωμένη την αίτηση από την ηλεκτρονική πλατφόρμα και τα δικαιολογητικά (γ) και (δ) αυτής.
  2. Βιβλιάριο υγείας, στο οποίο να φαίνεται ότι έχουν γίνει τα προβλεπόμενα εμβόλια
  3. ΑΔΥΜ (ατομικό δελτίο υγείας μαθητή) το οποίο είναι συμπληρωμένο από τον παιδίατρο.
  4. Λογαριασμός  ΔΕΚΟή μισθωτήριο συμβόλαιο ή Εκκαθαριστικό Εφορίας από τα οποία φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας νηπίου.
  5. Βεβαίωση από ΚΕΔΑΣΥ, ή δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη αρμόδια δημόσια υπηρεσία, εφόσον υπάρχει, σε περιπτώσεις μαθητών/τριών με αναπηρία ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.
  6. Στο Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα και στο Τμήμα Πρόωρης Υποδοχής των Νηπιαγωγείων του
    Ενιαίου Τύπου Ολοήμερου Νηπιαγωγείου εγγράφονται οι μαθητές/τριες κατόπιν σχετικής αίτησης δήλωσης των γονέων/κηδεμόνων τους.
  7. Οι Διευθυντές/ριες και οι Προϊστάμενοι/ες των Νηπιαγωγείων κάνουν δεκτές όλες ανεξαιρέτως τις αιτήσεις των γονέων/κηδεμόνων για φοίτηση των μαθητών/τριών στο Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα χωρίς προϋποθέσεις, σύμφωνα με όσα ορίζονται στη με αριθ. πρωτ. Φ7/124668/ΦΔ/Δ1/18-9-2020, σχετική εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ.

v Για την εγγραφή αλλοδαπών μαθητών: πιστοποιητικό γέννησης, επίσημα μεταφρασμένο

Ώρες επικοινωνίας για πληροφορίες και ραντεβού :

1η   Μαρτίου – 20 η Μαρτίου

Από  12:10 –13:00   μ.μ

Τηλέφωνο   2553024267

Ώρες προσκόμισης δικαιολογητικών  κατόπιν τηλεφωνικού ραντεβού από 12:10 –12:45  μ.μ.

Email επικοινωνίας:  mail@7nip-didym.evr.sch.gr

Πληροφορίες: κ. Ζηλιαχώβαλη Βασιλική

Τα όρια της περιφέρειας του Νηπιαγωγείου μας:

Η  περιοχή που ορίζεται από τις οδούς :

25ης Μαΐου (από το ύψος της Κριεζή), Τσίγγα-Νέος Περιμετρικός, Αιόλου, Ρογγοπούλου, Κριεζή έως διασταύρωση με 25ης Μαΐου και τα ΣΟΑ της Λέσχης Αξιωματικών.

Επίσης συνίσταται να εγγράφονται νήπια και προνήπια από τον οικισμό Κυανής ανάλογα με τον αριθμό φοιτούντων μαθητών στο αντίστοιχο 4ο Δημοτικό Σχολείο Διδυμοτείχου.

« Παλιότερα άρθρα