ΑΓΙΑΣΜΟΣ 7ΟΥ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ ΑΡΤΕΜΙΔΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2021-2022

Αγαπητοί γονείς, σας ενημερώνουμε ότι, σύμφωνα με την Εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας, ο καθιερωμένος αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου 2021 και ώρα 08:30πμ στον αύλειο χώρο του σχολείου, λόγω των αναγκαίων μέτρων πρόληψης κατά της διασποράς του ιού COVID-19. Οι μαθητές θα προσέρχονται στον χώρο σταδιακά από τις 08:15 και θα παραμείνουν έως την τέλεση του αγιασμού.

Η χρήση της προστατευτικής μάσκας στους εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους του σχολείου είναι υποχρεωτική.

Επιπλέον οι μαθητές θα πρέπει να έχουν υποχρεωτικά υποβληθεί σε αυτοδιαγνωστικό τέστ (self-test) έως και είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν την προσέλευση στη σχολική μονάδα και να έχουν τη σχετική βεβαίωση την οποία θα επιδείξουν (Σχολική κάρτα: https://self-testing.gov.gr). Εξαιρούνται του μέτρου, τα παιδιά που έχουν ιστορικό νόσησης εντός του τελευταίου 6μήνου.

Όλοι οι μαθητές θα αποχωρήσουν αμέσως μετά την λήξη του αγιασμού, τηρώντας τα μέτρα προστασίας.

Επίσης, την ίδια μέρα, θα πραγματοποιηθεί η πρώτη συνάντηση/ενημέρωση για το κάθε τμήμα ξεχωριστά στον αύλειο χώρο, με τη συμμετοχή αποκλειστικά ενός γονέα ΜΕ ΧΡΗΣΗ ΜΑΣΚΑΣ και χωρίς την παρουσία των παιδιών:

Το τμήμα 1 στις 11:00-12:00π.μ

Το τμήμα 2 στις 12:00-13:00π.μ

Η παρουσία όλων είναι απαραίτητη.

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ!