Συγχαρητήρια επιστολή του Μητροπολίτη Πατρών για τους τέσσερις μαθητές του σχολείου μας!

Συγχαρητήρια επιστολή που απευθύνεται στο σχολείο μας και τη διευθύντριά μας κ.Γεωργαλή Σοφία απέστειλε σήμερα ο σεβασμιότατος Μητροπολίτης Πατρών κ.κ. Χρυσόστομος με την οποία συγχαίρει τους μαθητές του σχολείου μας που βρήκαν πορτοφόλι με σεβαστό ποσό χρημάτων και το παρέδωσαν στην Ασφάλεια Πατρών για να δοθεί στον κάτοχό του.

Ο σεβασμιότατος Μητροπολίτης  κ.κ. Χρυσόστομος συγχαίρει τους μαθητές για το ήθος τους και το μάθημα ευγένειας, ανιδιοτέλειας,αφιλαργυρίας και ανθρωπιάς που έδωσαν και τους δίνει την ευλογία του.

Συγχαίρει επίσης τους γονείς τους για τις αρχές που εμφύσησαν στα παιδιά τους.

Συγχαίρει τέλος τον σύλλογο των καθηγητών του σχολείου μας  για την καθημερινή και εργώδη προσπάθειά του στη διαμόρφωση των χαρακτήρων των μαθητών  ώστε να καταστούν χρήσιμα  άτομα στην κοινωνία.

Ακολουθεί η επιστολή

Κα Διευθύντρια, Χριστός Ἀνέστη!

«Μέ πολλή χαρά καί συγκίνηση πληροφορηθήκαμε περί τῆς εὐγενοῦς καί ἐξόχως ἐπαινετῆς πράξεως καί ἐνεργείας παρά τῶν τεσσάρων μαθητῶν τοῦ 7ου Γυμνασίου Πατρῶν, οἱ ὁποῖοι βρῆκαν πορτοφόλι μέ 720 ευρώ καί διάφορες κάρτες καί ἂλλα ἒγγραφα καί χωρίς δεύτερη σκέψη, μετέβησαν στό ἐγγύς ἀστυνομικό τμῆμα καί τό παρέδωσαν ἀμέσως.

Καυχώμεθα ἐν Κυρίῳ γιά τούς μαθητάς τοῦ Σχολείου Σας, οἱ ὁποῖοι σέ μιά ἐποχή πού χαρακτηρίζεται διά τήν κατάπτωση τῶν ἀξιῶν καί τό ἒλλειμα ἢθους, ἒδωσαν μάθημα εὐγενείας, ἀνιδιοτελείας, ἀφιλαργυρίας καί ἀνθρωπιᾶς.

Συγχαίρομεν ἐκ βάθους ψυχῆς τούς μαθητάς τῆς Γ’ τάξεως τοῦ 7ου Γυμνασίου Πατρῶν, Μενέλαο Ἀποστολόπουλο, Κωνσταντῖνο Ἀρβανίτη, Χρῖστο Πιτουρᾶ καί Χρῖστο Χρυσανθακόπουλο καί εὐχόμεθα πατρικά νά ἒχουν κάθε εὐλογία καί χαρά παρά Κυρίου καί πρόοδο κατά Θεόν, ὂχι μόνο στά μαθήματά τους, ἀλλά καί στήν ἐν γένει πορεία.

Συγχαίρομεν ἰδιαιτέρως τούς Γονεῖς τους, οἱ ὁποῖοι ἀνέθρεψαν αὐτά τά παιδιά μέ ἀρχές καί ἀξίες καί θεμελίωσαν τήν ζωή τους, στίς βάσεις τῶν ἀρετῶν. Ἒχουν τόν ἒπαινόν μας καί τίς εὐχαριστίες μας.

Ἐπίσης θερμές εὐχαριστίες ἐκφράζομε καί πρός Ὑμᾶς τήν Διευθύντρια καί τούς Καθηγητάς τοῦ 7ου Γυμνασίου Πατρῶν, οἱ ὁποῖοι ἐργάζεσθε, ὡς χριστοφόρων οἰκοδόμοι ναῶν καί ἀθλητῶν οὐρανίων ἐπιμεληταί, ὣστε οἱ μαθητές Σας νά καταστοῦν τό φῶς καί τό ἁλάτι τῆς κοινωνίας».

Μετ’ εὐχῶν καί εὐλογιῶν ἐν Κυρίῳ, ο Μητροπολίτης Πατρών Χρυσόστομος.