Συμμετοχή σε Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα του Αρχαιολογικού Μουσείου Πάτρας Νοέμβριος 2022

2

Το Αρχαιολογικό Μουσείο Πάτρας επισκέφτηκε η Γ’ Τάξη του σχολείου μας την Τετάρτη 2 Νοεμβρίου 2022  συμμετέχοντας στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Αρχαιολογικού Μουσείου Πάτρας «Αναβίωση του αρχαίου ελληνικού δράματος».

Οι μαθητές με την καθοδήγηση της αρχαιολόγου κ.Λίλας  Κουτσουμπελίτη , είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν

μέσω προβολής (ppt) για τη γέννηση του αρχαίου δράματος, τους χώρους παρουσίασης δραματικών έργων στην αρχαιότητα (θέατρα, ωδεία) και να γνωρίσουν το Ρωμαϊκό Ωδείο της πόλης μας.Επιπλέον συμμετείχαν ομαδικά και σε εκπαιδευτικές ασκήσεις.

Ακόμα πήραν μέρος  σε μια μικρή θεατρική παράσταση από την «Ελένη» του Ευριπίδη που διδάσκονται στο σχολείο,αναλαμβάνοντας ρόλους ηθοποιών,φορώντας τα ανάλογα προσωπεία.

Τέλος, περιηγήθηκαν στη μόνιμη έκθεση του Αρχαιολογικού Μουσείου Πατρών και συγκεκριμένα στην αίθουσα
 του Δημοσίου Βίου, στην ενότητα «Ψυχαγωγία» και είδαν  από κοντά ευρήματα που σχετίζονται με το θέατρο.

Οι μαθητές/τριες με την εμπειρία τους αυτή μπόρεσαν να εμπεδώσουν καλύτερα τα όσα διδάσκονται σχετικά με το αρχαίο ελληνικό δράμα  στο πλαίσιο του μαθήματος «Ελένη» του Ευριπίδη γνωρίζοντας ταυτόχρονα ένα σημαντικό μνημείο του τόπου τους!

Η επίσκεψη είχε σχεδιαστεί από την κ. Θωμάκου Αναστασία ΠΕ02

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό