Εκπαιδευτική παρέμβαση σχετικά με θέματα έμφυλης βίας και σχολικού εκφοβισμού-Απρίλιος 2023

βια

Την Πέμπτη 27/4/23 πραγματοποιήθηκε και ολοκληρώθηκε η β΄ φάση της εκπαιδευτικής παρέμβασης σχετικά με θέματα έμφυλης βίας και σχολικού εκφοβισμού για  τους μαθητές/τριες της Β΄ Γυμνασίου. Την Τρίτη 25/4/23 παρακολούθησαν το πρόγραμμα οι μαθητές/τριες του Β1 και Β3, ενώ την Πέμπτη παρακολούθησαν οι μαθητές/τριες του Β2. Το πρόγραμμα,που είναι εγκεκριμένο από το Υ.ΠΑΙ.Θ,έχει τίτλο “Ενημέρωση για ευαισθητοποίηση εκπαιδευτικών και μαθητών/τριών σε θέματα έμφυλης βίας, διακρίσεων και ισότητας φύλων” και υλοποιείται από το Κέντρο ερευνών για Θέματα Ισότητας (ΚΕΘΙ). Οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να επικοινωνήσουν διαδικτυακά με την πολιτική και κοινωνική επιστήμονα Παπαδοπούλου Θεοφανία και ενημερώθηκαν για θέματα έμφυλης βίας και σχολικού εκφοβισμού.

Κατακόρυφο Instagram Post 1080x1350 px 11

Επιπλέον συμμετείχαν σε ομαδικές δραστηριότητες, όπου παρουσίασαν και συζήτησαν θέματα σχετικά με την ισότητα των δύο φύλων, έμφυλη βία, χαρακτηριστικά υγιών αλλά και τοξικών διαπροσωπικών σχέσεων όπως και έμφυλων στερεότυπων. Ενημερώθηκαν τέλος για τηλεφωνικές γραμμές καταγγελιών και υποστήριξης.

Η υπεύθυνη του προγράμματος ήταν η κ.Παπαδοπούλου Καλλιόπη,φιλόλογος

έμφυλη βία 2

έμφυλη βία