Εκπαιδευτική εκδρομή της Β τάξης στο Μεσολόγγι

σχολικη εκδρομη

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Τεχνολογίας οι μαθητές/τριες της Β τάξης θα πραγματοποιήσουν εκπαιδευτική εκδρομή στο Μεσολόγγι  την Τετάρτη 10 Μαϊου 2023, προκειμένου να επισκεφθούν τις Αλυκές και το Μουσείο Άλατος.

Το πρόγραμμα της εκδρομής είναι το εξής:

8.00 : Αναχώρηση από Πάτρα ( από τη συμβολή των οδών Γούναρη και Χαραλάμπη )

9.00 : Άφιξη στις Αλυκές Μεσολογγίου

9.00–10.00  : Ξενάγηση στις Αλυκές

10.00 : Αναχώρηση για το Μουσείο Άλατος

10.30 : Άφιξη στο Μουσείο Άλατος

10.30-11.15 :Ξενάγηση στο Μουσείο

11.30 : Άφιξη στο Ξενοκράτειο Μουσείο

11.30-13.30 : Ξενάγηση στο Ξενοκράτειο Μουσείο/Εθνική Πινακοθήκη

Την ώρα που η πρώτη ομάδα των μαθητών θα ξεναγείται στο Ξενοκράτειο Μουσείο, η δεύτερη ομάδα μαθητών θα επισκεφθεί την Εθνική Πινακοθήκη κι αντίστροφα.

14.00-16.00 : Περιήγηση στην πόλη του Μεσολογγίου και φαγητό

16.00 : Αναχώρηση για Πάτρα

17.30 : Άφιξη στην Πάτρα  (στη συμβολή των οδών Γούναρη και Χαραλάμπη)

Σε σχέση με την εκπαιδευτική εκδρομή σας ενημερώνουμε για τα εξής:

• Οι συνοδοί καθηγητές θα πρέπει να ενημερωθούν από τους γονείς-κηδεμόνες αν υπάρχει μαθητής/τρια με κάποιο πρόβλημα υγείας ή αλλεργίας καθώς κι αν του/της χορηγείται φαρμακευτική αγωγή.
  • Οποιαδήποτε φθορά ξένης ιδιοκτησίας (πούλμαν και οπουδήποτε αλλού) προκληθεί από τους μαθητές σε όλη τη διάρκεια της εκδρομής ,επιβαρύνει τους ίδιους και οι γονείς θα είναι αποκλειστικά υπεύθυνοι για την αποκατάσταση των προκληθέντων ζημιών.
  • Είναι αυτονόητο ότι οι μαθητές οφείλουν να συμμορφώνονται με τις υποδείξεις των καθηγητών τους και να μην απομακρύνονται από κοντά τους.
  • Οι μαθητές/τριες που δεν θα συμμετάσχουν στην εκδρομή θα προσέλθουν και θα παραμείνουν υποχρεωτικά στο σχολείο καθ’όλη τη διάρκεια του ωρολογίου προγράμματος εκείνης της ημέρας και θα απασχοληθούν σε σχολικές δραστηριότητες όπως ορίζεται στην ΥΑ 20883/ΓΔ4/12-02-2020.Διαφορετικά θα πάρουν τόσες απουσίες όσες προβλέπονται από το ωρολόγιο πρόγραμμά τους.

Η υπεύθυνη της εκπαιδευτικής εκδρομής είναι η κ.Νικολοπούλου Αριστέα,Τεχνολόγος