Διδακτική Επίσκεψη της Γ΄τάξης στο Αρχαιολογικό Μουσείο Πατρών

Το νέο Αρχαιολογικό Μουσείο Πατρών γιορτάζει 10 χρόνια λειτουργίας

Την Τετάρτη 2 Νοεμβρίου 2022 οι μαθητές/τριες της Γ΄τάξης  θα πραγματοποιήσουν διδακτική επίσκεψη στο  Αρχαιολογικό Μουσείο Πατρών.Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα που  θα παρακολουθήσουν και θα συμμετέχουν έχει τίτλο: «Αναβίωση του αρχαίου ελληνικού δράματος».

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει τρία στάδια:

Α) Ενημέρωση μέσω προβολής (ppt) για τη γέννηση του αρχαίου δράματος, τους χώρους
παρουσίασης δραματικών έργων στην αρχαιότητα (θέατρα, ωδεία) και γνωριμία με το Ρωμαϊκό
Ωδείο της πόλης μας. Η προβολή θα περιλαμβάνει και εκπαιδευτικές ασκήσεις, τις οποίες τα
παιδιά θα λύσουν ομαδικά.
Β) Θεματική περιήγηση στη μόνιμη έκθεση του Αρχαιολογικού Μουσείου Πατρών και
συγκεκριμένα στην αίθουσα του Δημοσίου Βίου, στην ενότητα «Ψυχαγωγία», ώστε τα παιδιά να
δουν από κοντά ευρήματα που σχετίζονται με το θέατρο.
Γ) Τα παιδιά θα παρουσιάσουν μια μικρή θεατρική παράσταση από την “Ελένη” του Ευριπίδη που διδάσκονται στο σχολείο,αναλαμβάνοντας ρόλους ηθοποιών.

Οι μαθητές/τριες θα μετακινηθούν  με λεωφορείο στο Αρχαιολογικό Μουσείο Πατρών (λεπτομέρειες θα τους δοθούν την προηγούμενη μέρα  από την υπεύθυνη καθηγήτρια) και θα παραμείνουν στον χώρο από τις 9-11 πμ.Στη συνέχεια θα επιστρέψουν πάλι με λεωφορείο στο σχολείο όπου θα συνεχίσουν κανονικά το πρόγραμμα των μαθημάτων τους.

Για τη συμμετοχή τους στη διδακτική επίσκεψη είναι απαραίτητο οι γονείς/κηδεμόνες να υπογράψουν την  υπεύθυνη δήλωση που τους μοιράστηκε στην τάξη και μάλιστα το συντομότερο δυνατό έτσι ώστε να οργανωθεί η επίσκεψη.

Η υπεύθυνη καθηγήτρια της εκπαιδευτικής επίσκεψης είναι η κ.Θωμάκου Αναστασία,Φιλόλογος.