ΠΕΙΡΑΜΑ ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΗ 2021

Συγγραφέας: 7ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ | Κατηγορία Μαθηματικά | , στις 14-06-2021

Την Τρίτη 8 Ιουνίου 2021 η Μαθηματική Ομάδα του 7ου Γυμνασίου Κέρκυρας σε συνεργασία με το Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστήμων (ΕΚΦΕ) Κέρκυρας πραγματοποίησε στην αυλή του σχολείου προσομοίωση του πειράματος με το οποίο ο Ερατοσθένης ο Κυρηναίος εκτίμησε με εξαιρετική ακρίβεια για την εποχή του (250 π.Χ.) την περίμετρο και την ακτίνα της γης. Το πείραμα συγκαταλέγεται στα δέκα πιο διδακτικά πειράματα παγκοσμίως και πραγματοποιείται στο σχολείο μας κάθε χρόνο στην εαρινή ισημερία, στις 20 Μαρτίου. Φέτος αλλάξαμε την ημερομηνία λόγω της πανδημίας. Συμμετείχαν 25 μαθητές από τη Β’ και Γ’ Γυμνασίου. Οι μαθητές προετοιμάστηκαν τις προηγούμενες ημέρες παρακολουθώντας διαφάνειες και οπτικό υλικό σχετικό με την ιστορία του πειράματος και με το μαθηματικό υπόβαθρο που απαιτείται για την κατανόηση του πειράματος. Στη συνέχεια καταγράψαμε τα απαιτούμενα στοιχεία (γεωγραφικές συντεταγμένες και απόσταση τόπου από τον Ισημερινό, τη μεσημβρία της ημέρας του πειράματος, καθώς και το γεωγραφικό πλάτος του τόπου όπου δεχόταν κάθετες ακτίνες τη μέρα του πειράματος (πλησίον του Τροπικού του Καρκίνου). Κάναμε τις μετρήσεις και καταγράψαμε το αποτέλεσμα μας. Την παρουσίαση του πειράματος έκανε ο φυσικός Π. Μουρούζης, υπεύθυνος του ΕΚΦΕ Κέρκυρας.