ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ

Συγγραφέας: 7ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ | Κατηγορία Ανακοινώσεις | , στις 24-11-2020

Αγαπητοί γονείς,
Σας γνωστοποιούμε ότι σύμφωνα με Υπουργική Απόφαση (ΦΕΚ Β΄ 4194/29-09-2020 με αρ. πρωτ.125614/Δ2/21-09-2020) οργανώνεται πρόγραμμα Ενισχυτικής Διδασκαλίας μαθητών Γυμνασίου, που περιλαμβάνει τα μαθήματα:
• Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία (3 ώρες στην α΄, β΄, γ τάξη)
• Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία (2 ώρες στην α΄, β΄, γ τάξη)
• Μαθηματικά (3 ώρες στην α΄, β΄, γ τάξη)
• Φυσική ( 1 ώρα στην α΄, β΄, γ τάξη )
• Χημεία ( 1 ώρα στη β΄, γ΄ τάξη)
• Αγγλικά (2 ώρες στην α΄, β΄, γ΄τάξη)

ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΟ ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ ΑΝΑ ΤΑΞΗ: 11 στην α΄, 12 στη β΄και 12 στη γ΄ τάξη

Η Ενισχυτική Διδασκαλία υλοποιείται σε συγκεκριμένα Σχολικά Κέντρα, τα οποία δημιουργούνται με βάση τον αριθμό των συμμετεχόντων μαθητών. Αν ο αριθμός των μαθητών του σχολείου μας που θα ζητήσουν να συμμετάσχουν στην Ενισχυτική Διδασκαλία είναι ικανός, τότε το 7ο Γυμνάσιο θα γίνει Σχολικό Κέντρο Αντισταθμιστικής Εκπαίδευσης και τα μαθήματα θα γίνονται στο σχολείο μας μετά το τέλος των πρωινών μαθημάτων, διαφορετικά θα δημιουργηθεί άλλο σχολικό κέντρο όπου θα πηγαίνουν και οι δικοί μας μαθητές.
Σας γνωρίζουμε επίσης ότι δίνεται η δυνατότητα διενέργειας της ενισχυτικής διδασκαλίας μέσω τηλεκπαίδευσης για όσο διάστημα είναι κλειστά τα σχολεία {αρ.πρωτ. Δ1α/Γ.Π.οικ. 69543/31-10-2020 Κ.Υ.Α. (Β’ 4810)}.

Αν επιθυμείτε να συμμετάσχει το παιδί σας στην ενισχυτική διδασκαλία για ένα ή περισσότερα από τα μαθήματα που αναφέρθηκαν, παρακαλούμε συμπληρώστε την αίτηση-δήλωση που επισυνάπτουμε.
Παρακαλούμε στείλτε μας ηλεκτρονικά τις αιτήσεις σας ως την Τετάρτη 2 Δεκεμβρίου 2020.

Η διευθύντρια
Διονυσία Τρόντζα

ΑΙΤΗΣΗ
αίτηση-δήλωση μαθημάτων ενισχυτικής διδασκαλίας 2020_2021 (1)