Ανακοίνωση για δράση στο πλαίσιο εφαρμογής του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού

Αγαπητοί Γονείς/Κηδεμόνες Σας γνωρίζουμε ότι το σχολείο, την Παρασκευή 27/05/2022, στο πλαίσιο εφαρμογής του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού, σε συνεργασία με το αντίστοιχο τμήμα της ΔΔΕ Γ΄ΑΘΗΝΑΣ, διοργανώνει μια δράση με θέμα “Η ΔΟΜΗ ΤΟΥ ΓΕΛ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΠΑΛ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΔΥΟ ΤΥΠΩΝ ΛΥΚΕΙΟΥ”. Η ως άνω πρωτοβουλία αφορά στους μαθητές της Γ΄ του Σχολείου μας και τους Γονείς/Κηδεμόνες τους. Έχει ως στόχο την ουσιαστική ενημέρωση των μαθητών, προκειμένου οι ίδιοι να οδηγηθούν στη λήψη συνετής και ώριμης απόφασης σχετικά με την κατεύθυνση των σπουδών και το επαγγελματικό τους μέλλον. Θα πραγματοποιηθεί τμηματικά στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων της οικείας σχολικής μονάδας, κατά τη διάρκεια της 3ης & 4ης ώρας μαθημάτων για το Γ1 & το Γ2 αντίστοιχα, με εισηγήτρια την υπεύθυνη του τμήματος Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού της Δ.Δ.Ε. Γ΄ΑΘΗΝΑΣ. Για την ενημέρωσή σας, την ως άνω δράση δύνανται να παρακολουθήσουν και οι γονείς των μαθητών, με τη ρητή, όμως, υποχρέωση της τήρησης του υφιστάμενου υγειονομικού πρωτοκόλλου (χρήση μάσκας).

Χρήστος Κ. Μακρίδης / Διευθυντής 7ου Γυμνασίου Αιγάλεω
Πολιτικός Επιστήμων – Τ. Γεωπόνος – Παιδαγωγός