ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΓΙΑΣΜΟ

Σας ενημερώνουμε  ότι ο Αγιασμός της Δευτέρας 14 Σεπτεμβρίου θα πραγματοποιηθεί κατά τον ακόλουθο τρόπο:

– Όλοι οι μαθητές  θα προσέλθουν στο σχολείο  χωρίς τσάντα στις 10.00  π.μ., τηρώντας τις απαραίτητες αποστάσεις.

-Κατ’εξαίρεση οι μαθητές της Α’ τάξης θα εισέλθουν στο σχολείο ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥΣ από την πύλη που βρίσκεται δίπλα στο μεγάλο υπόστεγο (όχι την κεντρική) και θα περιμένουν στο προαύλιο.

-Οι μαθητές των υπόλοιπων τάξεων θα προσέλθουν μέσα στο σχολείο ΧΩΡΙΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥΣ από την κεντρική πύλη και θα οδηγηθούν από τους/τις εκπαιδευτικούς στις αίθουσες διδασκαλίας, όπου θα τους απευθύνει καλωσόρισμα ο/η υπεύθυνος του τμήματος και θα περιμένουν να αγιασθούν. Οι γονείς θα περιμένουν έξω από το χώρο του σχολείου έως τις 10.45, οπότε θα παραλάβουν τα παιδιά τους και θα αποχωρήσουν.Η αποχώρηση των μαθητών θα γίνει σταδιακά, ξεκινώντας από την ΣΤ΄τάξη.

Τονίζεται ότι οι μαθητές και οι γονείς που θα εισέλθουν στο χώρο του σχολείου θα πρέπει να φορούν μάσκα.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ:Αν κάποιοι γονείς επιθυμούν βεβαίωση γονικής άδειας για την ημέρα του Αγιασμού,μπορούν να στείλουν email με σχετικό αίτημα και η βεβαίωση θα δοθεί στο παιδί τους την επόμενη ημέρα (Tρίτη 15/9/20).