ΓΙΟΡΤΗ ΚΡΕΠΑΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ!

Η Υπαπαντή του Χριστού στη Γαλλία ονομάζεται Chandeleur και γιορτάζεται στις 2 Φεβρουαρίου με έναν ιδιαίτερο τρόπο.

Κάθε χρόνο λοιπόν αυτή την ημέρα, κατά την παράδοση, αναβιώνει το έθιμο της παρασκευής κρέπας.

Η παράδοση αυτή έχει τις αναφορές της σ’έναν παλιό μύθο, σύμφωνα με τον οποίο, εάν την ημέρα της Chandeleur δεν γίνονταν κρέπες, η σοδειά του σιταριού όλης της χρονιάς θα καταστρεφόταν.

Στο Σχολείο μας την Παρασκευή 14/2/20 οι εκπαιδευτικοί Γαλλικής γλώσσας κ. Λία Λάβδα, κ. Μαρία Παγουλάτου μαζί με την εκπαιδευτικό Γερμανικής κ. Σούλη Πλαστάρα συνεργάστηκαν μεταξύ τους και με τα παιδιά φτιάχνοντας πεντανόστιμες κρέπες!Οι μαθητές χάρηκαν και ταυτόχρονα αγάπησαν την ξένη γλώσσα κάνοντας κάτι βιωματικό και διασκεδαστικό.

Και του χρόνου! Θερμές ευχαριστίες στις εκπαιδευτικούς μας!

Η Διευθύντρια του Σχολείου