Υποψηφιότητα του Σχολείου μας για βραβείο “Περιβαλλοντικής Ευαισθησίας”

Στο πλαίσιο της περιβαλλοντικής δράσης «Στέλνουμε μήνυμα-αναλαμβάνουμε δράση» στην οποία συμμετέχει το σχολείο μας,εκπονήσαμε το πρόγραμμα «Καθαρό Σχολείο, Καθαρή Πόλη»,πεντάμηνης διάρκειας, και με αυτό είμαστε υποψήφιοι για βραβείο «Περιβαλλοντικής Ευαισθησίας»  από τον διαδημοτικό Σύνδεσμο για τη Βιώσιμη Ανάπτυξη των Πόλεων.Στο πρόγραμμα συμμετείχαν οι τάξεις Α1, Α2 (με τις δασκάλες των τμημάτων κ.Φαρμάκη Γεωργία και Αμαράντηγου Στέλλα),Γ1, Γ2 (με την εκπαιδευτικό Θεατρικής Αγωγής κ.Ανδρουτσοπούλου Αγγελική),Ε1, Ε2,ΣΤ1 και ΣΤ2 (με τις εκπαιδευτικούς Γαλλικής γλώσσας κ. Κρίπα Ελισάβετ και κ.Λάβδα Ευαγγελία, την εκπαιδευτικό Γερμανικής γλώσσας κ. Πλαστάρα Αθανασία και τη Διευθύντρια του σχολείου και εκπαιδευτικό Αγγλικής γλώσσας κ.Μπουζούκη Μαρία).

Οι εκπαιδευτικοί συνεργάστηκαν μεταξύ τους με γνώμονα τη διαθεματική και βιωματική προσέγγιση της γνώσης,αναδεικνύοντας έτσι τη συλλογικότητα και τη συνεργασία που θα πρέπει κατά τη γνώμη μας να διαπνέει το σύγχρονο σχολείο.Τα παιδιά παρακολούθησαν ταινίες μικρού μήκους για τη μείωση των απορριμμάτων και την ανακύκλωση στα ελληνικά, αγγλικά και γαλλικά. Επίσης δημιούργησαν ομαδικές αφίσες σε τέσσερις γλώσσες, οι οποίες αναρτήθηκαν στους διαδρόμους του σχολείου για την ευαισθητοποίηση όλης της σχολικής κοινότητας.Ακόμη δημιούργησαν λεξικά περιβαλλοντικών όρων στα ελληνικά, αγγλικά, γαλλικά και γερμανικά, έφτιαξαν κουιζ, σταυρόλεξα, κατασκευές από ανακυκλωμένα υλικά,ποιήματα,ακόμη και σκετσάκια τα οποία δραματοποίησαν. Άκουσαν τραγούδια σχετικά με το θέμα,έφτιαξαν ημερολόγια στα οποία κατέγραψαν κατά πόσο συνάδουν οι καθημερινές τους δραστηριότητες με την προστασία του περιβάλλοντος. Τα μεγάλα παιδιά συγκρότησαν μια ομάδα που ήταν υπεύθυνη για την περιβαλλοντική ενημέρωση όλου του σχολείου και δημιούργησαν ένα περιβαλλοντικό ερωτηματολόγιο το οποίο μοίρασαν σε όλες τις τάξεις.Επιπλέον συμμετείχαν σε παρουσίαση και βιωματικό εργαστήριο από την υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης του WWF,έγραψαν επιστολή στο Δήμαρχο της πόλης σχετικά με τα αιτήματά τους για μια πιο βιώσιμη πόλη και συμμετείχαν σε διαγωνισμό Γαλλοφωνίας με παρουσιάσεις POWERPOINT σχετικά με την προστασία του πλανήτη μας.Τέλος, με τη συνεργασία του εκπαιδευτικού Εικαστικών, φιλοτέχνησαν «το δέντρο του περιβάλλοντος».

.