Μαθήματα κολύμβησης για τη Δ’ τάξη

Σας ενημερώνουμε ότι από τις 16 Απριλίου 2018 θα ξεκινήσει πρόγραμμα εκμάθησης κολύμβησης για τους μαθητές των τμημάτων Δ1, Δ2 και Δ3 του Σχολείου μας. Τα μαθήματα θα διεξάγονται μία φορά την εβδομάδα  στο κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ  έως το τέλος της σχολικής χρονιάς και τα παιδιά θα μεταβαίνουν στο ΟΑΚΑ με πούλμαν ΔΩΡΕΑΝ, με συνοδεία του Εκπαιδευτικού Φυσικής Αγωγής.

Οι  ημέρες και ώρες  των μαθημάτων κολύμβησης θα σας γνωστοποιηθούν μόλις έχουμε οριστική ενημέρωση από τους υπευθύνους.

Για τη συμμετοχή τους στο μάθημα οι μαθητές θα πρέπει να έχουν μαζί τους:

Υποχρεωτικά

μαγιό

κολυμβητικό σκουφάκι

πετσέτα ή μπουρνούζι

σαγιονάρες (κατά προτίμηση πλαστικές, για την αποφυγή ολισθηρότητας)

σαμπουάν και αφρόλουτρο

μάλλινο σκουφάκι και κασκόλ για την προστασία του κεφαλιού και της μύτης μετά το μάθημα

Προαιρετικά

γυαλάκια κολυμβητηρίου

Επίσης, καλό είναι οι μαθητές να φορούν την ημέρα εκείνη αθλητική φόρμα που είναι φαρδιά και βαμβακερή. Δεν θα πρέπει να έχουν μαζί τους ή να φορούν πολύτιμα αντικείμενα, επειδή η Διεύθυνση του κολυμβητηρίου δεν φέρει καμία ευθύνη σε περίπτωση απώλειας.

Τονίζεται στους/στις μαθητές/τριες ότι, για λόγους ασφάλειας, απαγορεύεται αυστηρά:

1. Να περπατάνε ξυπόλητοι/ες στους χώρους της πισίνας και των αποδυτηρίων.
  2. Να τρέχουν και να παίζουν στους χώρους της πισίνας και των αποδυτηρίων.
  3. Να παίζουν μέσα στο νερό, χωρίς την εντολή του γυμναστή-προπονητή.
  4. Να μεταφέρουν αιχμηρά ή/και γυάλινα αντικείμενα στο χώρο της πισίνας.
  5. Να μασούνε τσίχλα ή καραμέλα την ώρα του μαθήματος (υπάρχει κίνδυνος πνιγμού).
  6. Να φορούν κοσμήματα, ρολόγια κάθε είδους κ.α. (κίνδυνος σοβαρού τραυματισμού ή απώλειας του αντικειμένου) κατά τη διάρκεια του μαθήματος.
  7. Να κάνουν χρήση αντηλιακών, προθερμαντικών αλοιφών (καθώς καταστρέφουν τη χλωρίωση και απολύμανση του νερού της δεξαμενής), ή εξοπλισμού θαλάσσης και κατάδυσης (όπως μάσκες, σωσίβια, βατραχοπέδιλα κ.λπ.).
  8. Η είσοδος στην πισίνα σε άτομα που έχουν ανοιχτές πληγές, πρόσκαιρη δερματοπάθεια, πάσχουν από μεταδοτική νόσο ή έχουν κάποια ίωση.

Κάποιοι επιπρόσθετοι κανόνες υγιεινής. Οι μαθητές/μαθήτριες θα πρέπει:

 να κάνουν ντουζ μετά την έξοδό τους από την πισίνα

 να στεγνώνουν καλά τα πόδια τους πριν βάλουν τα παπούτσια τους

 να αερίζουν καλά τα πόδια τους και τα παπούτσια τους

 να αλλάζουν συχνά κάλτσες, φροντίζοντας να είναι στεγνές και καθαρές

 να απλώνουν στο σπίτι το μαγιό και το μπουρνούζι να στεγνώνουν καλά μέχρι το επόμενο μάθημα.

 να μην κολυμπούν όταν έχουν πυρετό, δερματοπάθεια ή ανοιχτό τραύμα.

Τι πρέπει να προσέχουν όσον αφορά το φαγητό πριν το μάθημα κολύμβησης:

Η κολύμβηση, για λόγους ασφάλειας, επιτρέπεται αφού έχουν περάσει τουλάχιστον τρεις (3) ώρες από το τελευταίο γεύμα.

 Όταν έχουν την πρώτη και δεύτερη ώρα κολύμβηση, είναι προτιμότερο να μην πιούν γάλα το πρωί, αλλά να μην ξεχάσουν να φάνε κάτι ελαφρύ.

 Όταν έχουν την τρίτη και τέταρτη ώρα κολύμβηση , τρώνε το πρωινό τους και μπορούν μετά το μάθημα της κολύμβησης να φάνε το «δεκατιανό» τους.

 Όταν έχουν την πέμπτη και έκτη ώρα κολύμβηση , τρώνε κανονικά το πρωινό τους και στο πρώτο μεγάλο διάλειμμα μπορούν να φάνε ένα ελαφρύ σνακ. Πρέπει να αποφεύγουν τις τυρόπιτες, σπανακόπιτες, τα κρουασάν σοκολάτας, τα γεμιστά τσουρέκια με κρέμα και γλάσο, τα πατατάκια και όλα τα συναφή προϊόντα.

Επισημαίνουμε ότι τα μαθήματα κολύμβησης είναι υποχρεωτικά. Εάν κάποιο παιδί δεν πρέπει να συμμετάσχει για ιατρικούς λόγους, θα πρέπει ο κηδεμόνας του να υποβάλει αίτημα προς τη Διευθύντρια του σχολείου έως τις 20/3/2018, το οποίο θα συνοδεύεται από ιατρική γνωμάτευση.

Σύντομα θα σας δοθεί υπεύθυνη δήλωση συναίνεσης για την μετακίνηση με το πούλμαν, την οποία θα συμπληρώσετε και θα επιστρέψετε στο δάσκαλο του παιδιού  έως τις 20/3/2018.