Δράση στο Σχολείο μας στο πλαίσιο της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης

Αυτά που τρώω πώς επηρεάζουν το περιβάλλον και την υγεία μου;

Ποιοι παράγοντες δημιουργούν τη ρύπανση;

Ποιες είναι οι απειλές για τον πλανήτη μας;

Πώς θα μειώσω τα απορρίμματα που παράγω καθημερινά;

Αυτά ήταν μερικά από τα ερωτήματα που απασχόλησαν τους μαθητές της ΣΤ’ τάξης του 7ου Δημοτικού Νέας Ιωνίας κατά τη διάρκεια βιωματικής δράσης που πραγματοποίησε η υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της WWF Ελλάς (παγκόσμιας μη κερδοσκοπικής οργάνωσης για το περιβάλλον) την Παρασκευή 16 Φεβρουαρίου 2018, στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού προγράμματος που εκπονεί το σχολείο μας. Η κ. Σβορώνου μας ενθουσίασε όλους με την παρουσίασή της, χρησιμοποιώντας θεατρικό παιχνίδι, ενεργή συμμετοχή των μαθητών και ομαδικές δραστηριότητες.Έτσι, με ευχάριστο, πρωτότυπο και βιωματικό τρόπο, τα παιδιά έμαθαν περισσότερα για την προστασία του περιβάλλοντος και τη μείωση των απορριμμάτων, ενεργοποιώντας παράλληλα και την κριτική τους σκέψη.