ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Θέμα: Διακοπή μαθημάτων των σχολικών μονάδων της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Περιφερειακής Ενότητας Κέρκυρας.

ΑΠΟΦΑΣΗ

Ο ΑΝΤΙΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΡΧΗΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ

Έχοντας υπόψη :

1. Τις διατάξεις του Ν.3852/2010 “Νέα Αρχιτεκτονική της Αυτοδιοίκησης και της Αποκεντρωμένης Διοίκησης – Πρόγραμμα Καλλικράτης”, όπως τροποποιήθηκε και ισχύει.
  2. Τον ισχύοντα Οργανισμό Εσωτερικής Υπηρεσίας της Περιφέρειας Ιονίων Νήσων (υπ’ αρ. 181-17/16-9-2017, Απόφαση Οικονομικής Επιτροπής Π.Ι.Ν., υπ’ αριθμ. 276433/10-11-2017 Απόφαση Συντονιστή Αποκεντρωμένης Διοίκησης Πελοποννήσου, Δυτικής Ελλάδας και Ιονίου, ΦΕΚ 4083/τ.Β V23-11-2017), όπως ισχύει.
  3. Την υπ’ αριθμ. οικ. 71535/28859 Απόφαση με θέμα: «Παράταση θητείας χωρικών Αντιπεριφερειαρχών και ορισμός νέων χωρικών Αντιπεριφερειαρχών της Περιφέρειας Ιονίων Νήσων (Φ.Ε.Κ. Υ.Ο.Δ.Δ. 778/17-09-2021).
  4. Το Γενικό Σχέδιο Αντιμετώπισης Έκτακτων Αναγκών και Άμεσης Βραχείας Διαχείρισης των συνεπειών από την εκδήλωση Πλημμυρικών Φαινομένων με την Κωδική Ονομασία “ΔΑΡΔΑΝΟΣ”, στα πλαίσια του Γενικού Σχεδίου Πολιτικής Προστασίας με τη συνθηματική λέξη “Ξενοκράτης”.
  5. Την επικοινωνία με την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Ιονίων Νήσων.
  6. Την αναμενόιιενη επέλευση της κακοκαιρίας “ΑΘΗΝΑ” και ττιν υπαγόμενη δυσκολία

λειτουργίας των σγολικών μονάδων και την ασφάλεια μετακίνησης των μαθητών, λόγω

των έντονων καιρικών φαινομένων και ιδίως των θυελλωδών ανέηων και των ισγυρών
βρογοπτώσεων, καταιγίδων και γαλαζοπτώσεων που θα επικρατήσουν, σύμφωνα με το υπ’

αριθμ. 4689/06-10-2021 έγγραφο της Γενικής Γραμματείας Πολίτικης Προστασίας με θέιια:

«Έκτακτο Δελτίο Επικίνδυνων Καιρικών Φαινομένων».

ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ

Τη διακοπή των μαθημάτων την Πέμπτη 07 Οκτωβρίου 2021, λόγω των έκτακτων καιρικών φαινομένων, σε όλες τις σχολικές μονάδες τόσο της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης (Νηπιαγωγεία – Δημοτικά Σχολεία), όσο και της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Γυμνάσια – Λύκεια) σε όλη την Επικράτειας της Περιφερειακής Ενότητας Κέρκυρας.

Πίνακας Αποδεκτών

1. Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης