“The most faithful friends: the animals”

Στο πλαίσιο αυτού του προγράμματος το τμήμα ΣΤ2 του σχολείου μας υπό την καθοδήγηση του εκπαιδευτικού ΠΕ70  Σπυρόπουλου Δημήτριου συνεργάστηκε με σχολεία σε ευρωπαϊκό επίπεδο.

Το έργο υλοποιήθηκε το σχολικό έτος 2021 2022 με τη σύμπραξη  13 σχολείων και 19 εκπαιδευτικών. Έδινε έμφαση στη σχέση μας με τα ζώα και πως αυτά αναδεικνύονται οι καλύτεροι φίλοι του ανθρώπου.  Χάρη στα ζώα, τα παιδιά δεν αισθάνονται ποτέ μόνα και αναπτύσσουν δεξιότητες ζωής όπως η ενσυναίσθηση, η συναισθηματικότητα, ο αυτοέλεγχος και η ικανότητα να φροντίζουν τους άλλους. Αυτή η διεπιστημονική εργασία είχε στόχο να ευαισθητοποιήσει τους/τις μαθητές/ μαθήτριες να σέβονται τον κόσμο των ζώων, όχι μόνο των οικόσιτων, αλλά και των άγριων που είναι οι φρουροί του περιβάλλοντος στο οποίο ζουν. Κάθε ζώο έχει τη δική του σημασία για τη ζωή του πλανήτη μας και γι’  αυτό πρέπει να προστατεύεται.