Etwinning: School trip-advisor

Στο πλαίσιο αυτού του προγράμματος τα τμήματα ΣΤ1 και ΣΤ3 του σχολείου μας υπό την καθοδήγηση των  εκπαιδευτικών κας Κρομμύδα Δήμητρας ΠΕ86 και κας Ρουβολή Δήμητρας ΠΕ06 αντίστοιχα συνεργάστηκαν με σχολεία από 4 διαφορετικές χώρες.

Το λογότυπο του έργου μας:

Στόχος του προγράμματος ήταν η προετοιμασία από την πλευρά των μαθητών εικονικών ταξιδιών σε πόλεις των συμμετεχουσών χωρών και η συγκέντρωση σχετικού υλικού σε ένα τύπο ευρετηρίου δημιουργημένου με την εφαρμογή genially.

Σε πρώτη φάση λοιπόν οι μαθητές παρουσίασαν τα σχολεία τους, γνωρίστηκαν  μεταξύ τους με τη βοήθεια συννεφολέξεων, ετοίμασαν λογότυπα και ψήφισαν αυτό που θα αποτελούσε το λογότυπο του προγράμματος. Στη συνέχεια το κάθε τμήμα επέλεξε την πόλη της χώρας του για την οποία έπρεπε να ετοιμάσει μια παρουσίαση στην οποία περιέλαβε στοιχεία για την τοποθεσία, τον καιρό, την χλωρίδα και πανίδα, τα αξιοθέατα, την τοπική κουζίνα, τα φεστιβάλ και οποιοδήποτε άλλο λόγο για τον οποίο αξίζει να την επισκεφθεί κανείς. Με κλήρωση αποφασίστηκε σε ποια πόλη θα ταξίδευε εικονικά το κάθε τμήμα κι έχοντας ως σημείο αναφοράς τις παρουσιάσεις που είχαν ετοιμάσει ήδη οι συμμαθητές τους από τις αντίστοιχες χώρες σχεδίασαν και παρουσίασαν τα εικονικά τους ταξίδια χρησιμοποιώντας εφαρμογές επεξεργασίας εικόνας και βίντεο.

Έτσι, οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με μαθητές από άλλες χώρες και γνώρισαν στοιχεία από άλλες κουλτούρες.  Επίσης, βελτίωσαν τις επικοινωνιακές τους δεξιότητες στα αγγλικά, αφού τα αγγλικά αποτέλεσαν το βασικό μέσο επικοινωνίας και εργασίας. Τέλος, οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να αναπτύξουν τις δεξιότητες τους όσο αφορά στη χρήση των υπολογιστών και του Διαδικτύου και να χρησιμοποιήσουν οι ίδιοι Web2 εργαλεία για τη δημιουργία παρουσιάσεων και βίντεο.

Ενδεικτικά κάποιες από τις δραστηριότητες μας:

DIMITRA

Εδώ μπορείτε να δείτε όλα τα βίντεο με τα εικονικά ταξίδια των μαθητών: