Ετικέτες Ποιότητας eTwinning για το 7ο Δημοτικό Σχολείο

etwinning1

Δύο Ετικέτες Ποιότητας eTwinning για το 7ο Δημοτικό Σχολείο και τα έργαEnglish Game Experts και Digi Wise Kids που υλοποιήθηκαν από τα τμήματα ΣΤ1 και Ε1 αντίστοιχα υπό την καθοδήγηση της  εκπαιδευτικού κας Ρουβολή Δήμητρας, ΠΕ06, κατά το σχολικό έτος 2020-21.

Σύμφωνα με τον Εθνικό Οργανισμό Υποστήριξης της δράσης eTwinning το “English Game Experts”αποτελεί ένα πολύ ωραίο παράδειγμα εκμάθησης της αγγλικής γλώσσας μέσα από παιχνίδια και συνεργατικές δραστηριότητες όπου τα παιδιά μαθαίνουν με ευχάριστο και διασκεδαστικό τρόπο χωρίς να συνειδητοποιούν ότι μαθαίνουν. Το “Digi Wise Kids” από την άλλη αποτελεί μία ενδιαφέρουσα πρόταση ευαισθητοποίησης των μικρών μαθητών όσον αφορά στη χρήση ψηφιακών εργαλείων. Τους καθοδηγεί να διακρίνουν το ‘ψεύτικό’ από το ‘αληθινό’ αλλά και τους ενθαρρύνει να δημιουργήσουν τα δικά τους ψηφιακά μέσα με υπευθυνότητα, σύμφωνα πάντα με την ηλικία και τα ενδιαφέροντά τους και φροντίζοντας για την προστασία και διαφύλαξη των προσωπικών δεδομένων.