Μαθήματα κολύμβησης για τη Γ τάξη

Με χαμόγελα και μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε ο κύκλος της κολύμβησης για το 7ο Δημοτικό!!! Στο τελευταίο τρίμηνο του σχολικού έτους, οι μαθητές και οι μαθήτριες των δύο τμημάτων της Γ τάξης, είχαν την ευκαιρία να χαρούν το υγρό στοιχείο! Στο πλαίσιο του διδακτικού αντικειμένου της γυμναστικής τα παιδιά επί ενάμιση μήνα, μία φορά την εβδομάδα, έκανα κάποια βασικά μαθήματα κολύμβησης  και έπαιξαν στο τελευταίο μαθημα υδατοσφαίριση (πόλο). Τα μαθήματα πραγματοποιήθηκαν στην εσωτερική πισίνα του δημοτικού κολυμβυτηρίου (περιοχή Ξεροπόταμου) και τα παιδιά συνόδευαν η γυμνάστηρια Κ.Τρουλινού και οι υπεύθυνες εκπαιδευτικοί των τμημάτων Δ.Σκαφίδα και Ι.Μυλωνά. Καθόλη την διάρκεια του μαθήματος, ένας κολυμβητής(γυμναστής) ήταν εντός της πισίνας και η εκμάθηση του αθλήματος γίνονταν από πτυχιούχο της Φυσικής Αγωγής με ειδικότητα στην κολύμβηση. Το κόστος μετακίνησης των μαθητών/τριων καλύπτονταν από την Περιφέρεια Κρήτης.