ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

«Αθλούμαι – Χαρά – Ζω το Μέλλον»

Κάθε πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου γιορτάζεται πανελλήνια η Ημέρα του Αθλητισμού. Η φετινή γιορτή έχει το σύνθημα: «Αθλούμαι χαρά-Ζω το μέλλον». Οι γυμναστές του Σχολείου μας κα Σπυριδούλα Κούση και κος Γιάννης Τσοπανίδης είχαν οργανώσει ένα πολύ όμορφο πρόγραμμα για όλες τις τάξεις .

Το πρωί μετά την προσευχή ξεκίνησε μια σκυταλοδρομία “καλημέρας” όπου κάθε δάσκαλος έδινε στον πρώτο μαθητή του τμήματός του την μπάλα λέγοντάς του καλημέρα. Στη συνέχεια ο μαθητής έδινε στον επόμενο μαθητή την μπάλα καλημερίζοντάς τον  μέχρι η μπάλα να φτάσει στον τελευταίο στη σειρά μαθητή. Στο τέλος όλα τα παιδιά μαζί φώναζαν την τάξη και το τμήμα τους και έμπαιναν στην αίθουσά τους.

Στις αίθουσες ετοιμάστηκε πάνω σε ένα χαρτόνι το σύνθημα της κάθε τάξης Ύστερα οι μαθητές βγήκαν οργανωμένα στην αυλή και σε κύκλο κάθε τμήμα έλεγε το σύνθημά του. Στη συνέχεια όλοι οι μαθητές έτρεξαν Μαραθώνιο γύρω από το Σχολείο μαζί με τους γυμναστές.

Την τρίτη ώρα έπαιξε η Α΄ τάξη μαζί με τη Β΄ και η Γ΄ μαζί με τη Δ΄ τάξη δρομικές σκυταλοδρομίες με διαφορετικές μπάλες που απαιτούσαν συνεργασία, ταχύτητα και επιδεξιότητα,  ενώ παράλληλα η Ε΄και η ΣΤ΄τάξη συμμετείχαν σε πρωτάθλημα μπάσκετ.

Η πέμπτη ώρα ήταν μια ώρα γυμναστικής με μουσική με όλους τους μαθητές στην αυλή του Σχολείου. Τέλος την τελευταία ώρα μέσα στις τάξεις παρακολούθησαν διάφορες ταινίες με αθλητικό περιεχόμενο και συμπληρώθηκαν  ερωτηματολόγια για την αξιολόγηση του προγράμματος.

Η μέρα αυτή ήταν μια μέρα ξεχωριστή από τις άλλες ημέρες του Σχολείου, γιατί συμμετείχαν όλα τα παιδιά σε αθλητικές δραστηριότητες, γυμνάστηκαν με τη συνοδεία σύγχρονης μουσικής,  ζωγράφισαν, τραγούδησαν και άκουσαν μηνύματα για τον Αθλητισμό. Μηνύματα που  συνοδεύουν τα παιδιά σε όλη τους τη ζωή και μόνο καλό κάνουν στις όμορφες ψυχούλες τους. Και του χρόνου παιδιά!!!

«Αθλούμαι- Χαράζω το μέλλον»

Οι αγαπημένοι μας μαθητές, εκφράζουν μέσα από τις δημιουργίες τους,

τη μεγάλη τους αγάπη για τον αθλητισμό και τα ολυμπιακά ιδεώδη.