Η κατασκευή του 7ου Δημοτικού Σχολείου Γέρακα έγινε με Σύμπραξη Δημοσίου & Ιδιωτικού Τομέα, συγχρηματοδοτήθηκε από την Ευρωπαϊκή Ένωση με το πρόγραμμα Jessica και είναι εξ ολοκλήρου «πράσινων» προδιαγραφών με φυτεμένες τις στέγες και τα δώματα.

Επίσης, διαθέτει: φυτευτή στέγη  συστήματα σύζευξης τεχνητού και φυσικού φωτισμού στις αίθουσες διδασκαλίας, συστήματα συλλογής ομβρίων υδάτων, φωτοβολταϊκά στις στέγες και τα δώματα, καθώς και ειδικές αρχιτεκτονικές κατασκευές (περσίδες και σκίαστρα) στις όψεις του κτιρίου, με στόχο την ελαχιστοποίηση του ενεργειακού αποτυπώματος της κτιριακής εγκατάστασης.

Επιπρόσθετα, στις εγκαταστάσεις του Σχολείου έχουν ενσωματωθεί συστήματα BMS (Building Maintenance Systems), με σκοπό την ηλεκτρονική παρακολούθηση και την άμεση απομακρυσμένη επέμβαση (όταν απαιτείται) στο σύνολο του ηλεκτρολογικού και μηχανολογικού εξοπλισμού της μονάδας.

Το Σχολείο παραδόθηκε ολοκληρωμένο στο Δήμο Παλλήνης τον Ιούλιο 2016.