Οι αιτήσεις για εγγραφή των μαθητών/τριών που φοιτούν στην Α΄ τάξη του δημοτικού σχολείου για το σχολικό έτος 2024-25 θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2024.

Οι εγγραφές μετά τις 20 Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής.

Το σχολικό έτος 2024-2025 στην Α’ τάξη του δημοτικού σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από 1-1-2018 έως και 31-12-2018.

Οι γονείς μαθητών που θα φοιτήσουν στην Α΄ τάξη, μπορούν να υποβάλλουν αίτηση εγγραφής με όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά στη Διεύθυνση του σχολείου από 1 έως 20 Μαρτίου, τις ημέρες λειτουργίας του σχολείου και ώρες από 08:30 – 09:30 και από 12:00-13:30 μόνο με ραντεβού κατόπιν τηλεφωνικής ή ηλεκτρονικής επικοινωνίας.

Τηλέφωνο επικοινωνίας: 210-6618649
email: mail@7dim-gerak.att.sch.gr.

Απαιτούμενα Δικαιολογητικά εγγραφής

• Αίτηση-Υπεύθυνη Δήλωση (Δίνεται από το σχολείο συμπληρώνεται και υπογράφεται και από τους δύο γονείς).
  • Αποδεικτικό στοιχείο διαμονής από το οποίο προκύπτει η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή/τριας. π.χ. πρωτότυπος λογαριασμός ρεύματος, νερού.
  • Βεβαίωση φοίτησης νηπιαγωγείου (παραλαμβάνεται από το νηπιαγωγείο που είναι γραμμένος/η ο/η μαθητής/τρια)
  • Βιβλιάριο εμβολίων μαθητή/τριας (φωτοτυπείται η  σελίδα των εμβολίων)
  • Ατομικό Δελτίο Υγείας συμπληρωμένο από Παιδίατρο. Το ΑΔΥΜ είναι απαραίτητο έγγραφο για τη συμμετοχή του/της μαθητή/τριας στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής. Μπορεί να προσκομιστεί και τον Σεπτέμβριο με την έναρξη της σχολικής χρονιάς.
  • Αίτηση για εγγραφή στο ολοήμερο πρόγραμμα, αν ο γονέας-κηδεμόνας επιθυμεί ο/η μαθητής/τρια να παρακολουθήσει το πρόγραμμα του Ολοήμερου.
  • Η Διευθύντρια του δημοτικού σχολείου αναζητά αυτεπάγγελτα το πιστοποιητικό γέννησης για την εγγραφή μέσω του πληροφοριακού συστήματος του ΥΠΑΙΘΑ (myschool).
  • Στην περίπτωση μαθητών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες οι γονείς/κηδεμόνες συνυποβάλλουν γνωμάτευση από ΚΕΔΑΣΥ, από παιδοψυχίατρο, δημόσιο Ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη δημόσια αρμόδια υπηρεσία, χωρίς αυτή να αποτελεί προϋπόθεση εγγραφής.

Προσοχή!

Όλα τα απαραίτητα προς κατάθεση έντυπα συμπληρώνονται και υπογράφονται και από τους δύο γονείς και υποβάλλονται στη Διεύθυνση του σχολείου, αφού έχουν συγκεντρωθεί στο σύνολό τους.

Από τη Διεύθυνση του Σχολείου

Δείτε σχετικές εγκυκλίους αναφορικά με την εγγραφή των μαθητών/τριών που πρόκειται να φοιτήσουν στην Α΄ τάξη του έτους 2024-25.

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις

7ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΕΡΑΚΑ