boy suitcase

Στα πλαίσια σειράς δράσεων του σχολείου για τη διαφορετικότητα, ο μαθητής μας, Χάρης Μανιατόπουλος, ανέλαβε να μας παρουσιάσει το βιβλίο “Το Αγόρι με τη Βαλίτσα” του Μάικ Κένι (το βιβλίο είναι διασκευή της Ξένιας Καλογεροπούλου από το ομώνυμο θεατρικό έργο). Στο βιβλίο παρακολουθούμε την ιστορία ενός αγοριού, του Ναζ, που ονειρεύεται παραμυθένια ταξίδια σαν του Σεβάχ του θαλασσινού. Το ταξίδι όμως που μας αφηγείται είναι πολύ διαφορετικό. Φεύγοντας από το χωριό του που βομβαρδίζεται, ο μικρός Ναζ διασχίζει ολομόναχος ερήμους, χιονισμένα βουνά και αφρισμένες θάλασσες, ώσπου να φτάσει στο Βερολίνο, όπου θα βρει επιτέλους τον μεγαλύτερο αδερφό του. Παραθέτουμε την εργασία του Χάρη, τον οποίο συγχαίρουμε και ευχαριστούμε.