Η Οργανωτική Επιτροπή του Διεθνούς Μαθητικού Διαγωνισμού “Κύπρος, Ελλάδα, Ομογένεια: εκπαιδευτικές γέφυρες” ανακοίνωσε σήμερα τα αποτελέσματα του φετινού διαγωνισμού, ενός διαγωνισμού, θυμίζουμε, που τελεί υπό την αιγίδα της Προέδρου της Ελληνικής Δημοκρατίας  και του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας.

Συγκεκριμένα το σχολείο μας κατέκτησε δύο διακρίσεις:

Καλύτερη ταινία τεκμηρίωσης για την Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση: “Η ιστορία της γιαγιάς μου της Άννας“. Μια δημιουργία των παιδιών του Γ2 υπό την καθοδήγηση και την επιμέλεια της δασκάλας μας Θεατρικής Αγωγής, κας Κωνσταντινάκου Αικατερίνης.

2ο βραβείο καλύτερου πρότζεκτ, στο κουίζ για την Κύπρο, που κατασκεύασαν οι μαθητές του Γ2, υπό την καθοδήγηση και την επιμέλεια της δασκάλας μας Πληροφορικής, κας Κατερίνας Τεννέ.

Για την οργάνωση και διεκπεραίωση του project συνεργάστηκε και η δασκάλα μας των Εικαστικών, κα Ρένα Πατμανίδη.

Πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά του Γ2 που συμμετείχαν και στις δασκάλες μας!

Ευχαριστούμε επίσης πολύ την οικογένεια του μαθητή Ηρακλή Μαϊμάρη για όλο το υλικό που μοιράστηκαν μαζί μας και χάρη στο οποίο ήταν δυνατή η δημιουργία της ταινίας και του κουίζ.

Οι δύο δημιουργίες παρακάτω:

Η εκδήλωση βράβευσης θα πραγματοποιηθεί στη Λευκωσία, στις 11 Μαΐου 2022.