Ημέρα: 11 Μαΐου 2020

ΤΠΕ Ε-ΣΤ Δημοτικού

Καλημέρα και καλή εβδομάδα παιδιά!

Σας ευχαριστώ όλους για τις πολύ όμορφες εργασίες σας. Ειδικά το ημερολόγιο 2020 με εντυπωσίασε πραγματικά! Εννοείται και τα παραμύθια σας!!
Ελπίζω να αρέσουν και σε εσάς οι ασκήσεις στους υπολογιστές!

Να σας θυμίσω ότι υπάρχει μια εργασία στο Word για όποιους δεν την έχουν δει μέχρι το τέλος της εβδομάδας. Ήδη κάποιοι συμμαθητές σας την έχουν υποβάλει και θα ανεβάσω τις εργασίες τους ως υπόδειγμα για όσους δυσκολεύονται. Υπάρχει επίσης πάντα και το βίντεο με τις οδηγίες που επισυνάπτω και εδώ:

Για όσους δε μου έχουν υποβάλει κάποια από τις εργασίες εξακολουθώ να τις δέχομαι στο email ή στο eclass. Εννοείται ότι αν υπάρχει οποιαδήποτε δυσκολία, αν και όταν ανοίξουν τα σχολεία, όσοι δεν μπόρεσαν να κάνουν μέχρι τότε τις εργασίες, θα τις κάνουμε μαζί την ώρα του μαθήματος για να τους βοηθήσω κιόλας.

Επίσης, έμαθα ότι φέτος κάνατε προγραμματισμό και λίγο scratch. Οι επόμενες εργασίες μας θα είναι στο scratch οπότε όποιος μπορεί θα ήθελα να μου πει τι έχετε μάθει για να μη σας βάλω πολύ δύσκολες εργασίες.

Καλή εβδομάδα!

ΤΠΕ Γ-Δ Δημοτικού

Καλημέρα παιδιά και καλή εβδομάδα!

Σας ευχαριστώ όλους για τις πολύ όμορφες εργασίες σας. Ειδικά το ημερολόγιο Καλοκαιριού και τα παραμύθια σας μου αρέσανε πάρα πολύ!

Ελπίζω να αρέσουν και σε εσάς οι ασκήσεις στους υπολογιστές!

Σήμερα θα μάθουμε κάποια βασικά πράγματα στο Word γράφοντας και μορφοποιώντας ένα απλό κείμενο με θέμα τα Στρουμφάκια.

Η εργασία μας βρίσκεται στο αρχείο: Στρουμφάκια

Για να σας βοηθήσω, έφτιαξα ένα απλό βίντεο με οδηγίες:

Περιμένω την εργασία σας στις εργασίες της eclass μέχρι τις 24 Μαΐου.

Ελπίζω να μη δυσκολευτείτε πολύ!

Αν έχετε οποιοδήποτε πρόβλημα, μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου μέσω της eclass.

ΥΓ. Για όσα παιδιά δεν έχουν στείλει ακόμη τις εργασίες τους, αφήνω και αυτή την εβδομάδα περιθώριο. Μετά θα προχωρήσουμε σε νέα ύλη, μαθαίνοντας το λογισμικό παρουσιάσεων Powerpoint.

Καλή επιτυχία!

ΤΠΕ Α-Β Δημοτικού

Καλημέρα παιδιά και καλή εβδομάδα!

Σας ευχαριστώ όλους για τις πολύ όμορφες εργασίες σας.

Ελπίζω να σας αρέσουν οι ασκήσεις στους υπολογιστές.

Σήμερα θα συνεχίσουμε τα μαθήματά μας στο Word με μια απλή πρόσκληση γενεθλίων.

Η εργασία μας βρίσκεται στο αρχείο:2η_εργασία

Περιμένω την πρόσκλησή σας μέχρι τις 24 Μαΐου.

Καλή επιτυχία!

Μαθήματα Α3