Ημέρα: 6 Μαΐου 2020

KΕΘΕΑ: 10 τρόποι για να πορευτούμε την περίοδο της πανδημίας

Το Tμήμα Πρωτογενούς Πρόληψης στη Σχολική Κοινότητα, του Δικτύου Υπηρεσιών και Έγκαιρης Παρέμβασης ΚΕΘΕΑ, αφουγκραζόμενο τις ποικίλες ψυχολογικές ανάγκες στον πληθυσμό της εκπαιδευτικής κοινότητας λόγω της πρωτοφανούς κατάστασης που βρισκόμαστε όλοι εξαιτίας του Covid-19, και επιθυμώντας να συμμετέχει ενεργά στην αντιμετώπιση αυτής της γενικευμένης κρίσης που αγγίζει τους ανθρώπους σε διάφορα επίπεδα, προτείνει ένα Δεκάλογο, για το πώς μπορούμε να πορευτούμε στη νέα κατάσταση της πανδημίας, να αντλήσουμε από τα αποθέματά μας και να υπερβούμε τις αντιξοότητες, φροντίζοντας τον εαυτό μας και τους άλλους.

Λήψη αρχείου

Ο δεκάλογος δημιουργήθηκε από το Τμήμα Πρωτογενούς Πρόληψης στη Σχολική Κοινότητα του Δικτύου, το οποίο συνεχίζει να στηρίζει την εκπαιδευτική κοινότητα στην ιδιαίτερη σημερινή συγκυρία με δράσεις αγωγής υγείας και πρόληψης. Στο πλαίσιο αυτό το επόμενο διάστημα θα διοργανωθούν ψηφιακά εργαστήρια σχετικά με τη θεματολογία του δεκαλόγου για εκπαιδευτικούς και γονείς.

Το Τμήμα Πρωτογενούς Πρόληψης στη Σχολική Κοινότητα του Δικτύου δηλώνει διαθέσιμο να προσφέρει κατάλληλη υποστήριξη με τη μορφή ομαδικής, επαγγελματικής ή/και ατομικής συμβουλευτικής στα μέλη της σχολικής κοινότητας, σε εκπαιδευτικούς και γονείς (Περισσότερες πληροφορίες για τις παρεχόμενες υπηρεσίες στο www.prevention.gr).

Τα στοιχεία αναφοράς για υποστήριξη αλλά και για τα διαδικτυακά σεμινάρια είναι:

Δίκτυο Υπηρεσιών Πρόληψης & Έγκαιρης Παρέμβασης ΚΕΘΕΑ

Τμήμα Πρωτογενούς Πρόληψης στη Σχολική Κοινότητα