Ημέρα: 5 Μαΐου 2020

Τελικός Λυσία

Σύμφωνα με το site του Λυσία:http://www.lysiasedu.org/

Ο ΛΥΣΙΑΣ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ… ΑΠΛΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΣΤΗ ΝΕΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

Ο Τελικός του 24ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού μέσω Internet «ΛΥΣΙΑΣ» θα γίνει διαδικτυακά -και όχι σε Εξεταστικά Κέντρα- το Σάββατο 16 Μαΐου.

Οι νικητές της Α’ φάσης του ΛΥΣΙΑ δε χρειάζεται να ανησυχούν. Ο τελικός του διαγωνισμού θα γίνει, χωρίς καμία αναβολή, το Σάββατο 16 Μαΐου.

Όποιες κι αν είναι οι συνθήκες λόγω πανδημίας (που μάλλον θα είναι ευνοϊκότερες απ’ότι σήμερα), ο ΛΥΣΙΑΣ θα δώσει το «παρών» και στο φετινό του ραντεβού. Και μάλιστα, με απόλυτη ασφάλεια, τηρώντας όλα τα μέτρα προστασίας της υγείας.

Πώς θα γίνει λοιπόν, ο τελικός; Φυσικά, χάρη στην τεχνολογία και ειδικά, το Internet, το μέσο με το οποίο ο ΛΥΣΙΑΣ έχει γίνει γνωστός στους Έλληνες μαθητές τα τελευταία 24 χρόνια.

Αντί για τα Εξεταστικά Κέντρα ΛΥΣΙΑ, οι υποψήφιοι θα διαγωνιστούν από την ασφάλεια του σπιτιού τους, με τους ίδιους κανόνες και με το ίδιο διασκεδαστικό και ευχάριστο interface που έχει κάνει το διαγωνισμό τόσο ξεχωριστό και πρωτότυπο.

Αν κάτι μάθαμε από την δύσκολη αυτή συγκυρία του COVID-19, είναι η αξία της υγείας και της αλληλεγγύης. Φέτος, λοιπόν, δεν παίζουμε για να κερδίσουμε δώρα. Παίζουμε για να νιώσουμε χαρά και να δοκιμάσουμε τις δυνάμεις μας. Κυρίως όμως, παίζουμε για να βοηθήσουμε τους συνανθρώπους μας.

Όπως κάθε χρόνο, ο ΛΥΣΙΑΣ, μέσω των διοργανωτών του (Εκπαιδευτήρια Δούκα, Microsoft Hellas, COSMOTE) και με το γνωστό του σύνθημα «Παίζω και Βοηθάω», θα δείξει για άλλη μία φορά, την κοινωνική του ευαισθησία ενισχύοντας τον Σύλλογο Φίλων Παιδιών με Καρκίνο «ΕΛΠΙΔΑ».

Συγχαρητήρια σε όλους όσοι προκρίνονται στην επόμενη φάση…

Διαδικασία εισαγωγής μαθητών στην Α΄ τάξη Γυμνασίου των Μουσικών Σχολείων για το σχολικό έτος 2020-2021

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΕ ΜΟΥΣΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ 2020- 2021

ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΜΟΥΣΙΚΩΝ_ΣΧΟΛΕΙΩΝ