Ημέρα: 1 Απριλίου 2020

Μαθαίνουμε στο Σπίτι – Φυσική Ε – ΣΤ Δημοτικού – Θερμοκρασία, Θερμότητα

Μαθαίνουμε στο Σπίτι – Γλώσσα Ε Δημοτικού – Εγκλίσεις των ρημάτων

Γερμανικά Ε΄ – ΣΤ΄ τάξης

Η κα Έρση παρέχει ελεύθερη πρόσβαση στα eclass της για την Ε΄  και την ΣΤ΄ τάξη, όπου τα παιδιά μπορούν να βρίσκουν τα νέα τους μαθήματα.

Γλώσσα και Μαθηματικά Δ1

Από την κα Χρύσα οι απαντήσεις στα προηγούμενα μαθήματα Γλώσσας και Μαθηματικών και τα επόμενα φυλλάδια.

Απαντήσεις Γ λ ( 1 – 4 – 2020)

Απαντήσεις Μαθηματικών 1-4

Μαθηματικά (1-4-2000)

Γλώσσα (1-4-2000)

Πλέον τα μαθήματα της κας Χρύσας υπάρχουν και στο eclass του Δ1, το οποίο είναι ανοικτό με απλή εγγραφή. Περιέγραψα τη διαδικασία στην αμέσως προηγούμενη ανάρτηση (για το Γ2).

Ιστορία, Γλώσσα και Μαθηματικά Γ2

Τα μαθήματα του Γ2 για τις προσεχείς μέρες.

Κεφ._27-Προσθέσεις_και_αφαιρέσεις_με_τετραψήφιους_αριθμούς (Μαθηματικά)

Ιστορία εν 6-Οδυσσέας (Ιστορία)

8 εν-αξέχαστα γενέθλια (Γλώσσα)

—————————————————————————————————————————–

Πλέον τα μαθήματα μπορείτε να τα βρίσκετε και στo eclass της κας Κατερίνας, με την ακόλουθη διαδικασία:

Πληκτρολογούμε τη διεύθυνση: https://eclass.sch.gr/ (ή κάνουμε τώρα ΚΛΙΚ) και μετά Προσθήκη στους Σελιδοδείκτες, για να πηγαίνουμε εύκολα κάθε φορά.

Μετά πατάμε:

και κάνουμε είσοδο με τους κωδικούς μας στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο

Μετά πατάμε:

Οπότε μπορούμε πλέον να δούμε όλες τις τάξεις (μαθήματα) που προσφέρονται στο Σχολείο μας.

Επιλέγουμε αυτά που μας ενδιαφέρουν και

α)εφόσον ο τίτλος του μαθήματος είναι μπλε (ξεκλείδωτο λουκέτο), το μάθημα (eclass) είναι ανοιχτό, παρέχει δηλαδή ελεύθερη πρόσβαση σε όλους, κάνουμε κλικ στον τίτλο, μπαίνουμε στο μάθημα και από το αριστερό μενού, επιλέγουμε είτε ΕΓΓΡΑΦΑ είτε ΣΥΝΔΕΣΜΟΙ για να δούμε τι έχουν βάλει οι εκπαιδευτικοί. Συνήθως τα νέα μαθήματα είναι στην επιλογή ΕΓΓΡΑΦΑ.

β)εφόσον ο τίτλος του μαθήματος είναι μαύρος (απλό κείμενο και όχι σύνδεσμος), τότε το λουκέτο δεξιά δεν είναι ανοικτό, αλλά είτε έχει ένα μολύβι πάνω του, είτε είναι κλειστό. Τότε επιλέγουμε το κουτάκι αριστερά του τίτλου του μαθήματος, μετά κάνουμε κλικ στον τίτλο και μετά αίτηση εγγραφής.

Η τάξη της κας Κατερίνας έχει αυτό το όνομα:

Για οποιαδήποτε δυσκολία στην πρόσβαση επικοινωνήστε μαζί μας: 7dimgala@sch.gr

Ιστορία Ε΄ τάξης (1-4-2020)

ΙΣΤΟΡΙΑ 1-4  (κλικ για κατέβει)

Φυσική Ε΄ τάξης (1-4-2020)

Καλημέρα σας και καλό μήνα από τις δασκάλες της Ε΄τάξης.

Για το μάθημα της Φυσικής

Φ.Ε. 9 – Το Ηλεκτρικό Ρεύμα – Μια επικίνδυνη υπόθεση

1. Βλέπουμε αυτή την βιντεοπαρουσίαση του κου Ζερβού.

και μετά κάνουμε τις ασκήσεις στο Βιβλίο της Φυσικής σελ.123,124,125.

2. Ανοίγω τους παρακάτω συνδέσμους για να μάθω περισσότερα πράγματα για τον Ηλεκτρισμό!

α.Δημιουργία του κεραυνού

β.Αλεξικέραυνο