Καλημέρα παιδιά.

Μιας και είμαστε κλεισμένοι μέσα στο σπίτι, τι θα λέγατε να δημιουργήσουμε ένα παραμύθι με θέμα την προστασία του περιβάλλοντος και να προσπαθήσουμε μέσα από το δικό μας παραμύθι να παροτρύνουμε τους φίλους και συμμαθητές μας, τους γονείς και δασκάλους μας να κάνουν κάτι για την προστασία του τόπου στον οποίο ζούμε;

Πληροφορίες για την άσκηση:

Τίτλος: “Εμένα με νοιάζει, εσένα;”

Είδος Εργασίας: Παραμύθι σε PowerPoint

Σενάριο:

2 παιδιά ζουν σε μια μεγάλη πόλη που έχει πολύ ρύπανση(καυσαέρια, φασαρία, σκουπίδια κτλ.) και θέλουν να φύγουν και να πάνε σε ένα άλλο μέρος που δε θα είναι τόσο βρώμικο και μολυσμένο.

Αρχικά πάνε σε ένα δάσος αλλά κι εκεί βρίσκουν….

Μετά πάνε σε μια παραλία αλλά και η θάλασσα…

Τελικά αποφασίζουν να κάνουν κάτι για το περιβάλλον τους. Τι;;;

Περαιτέρω οδηγίες:

1. Προσπαθήστε να κάνετε ελκυστικό κι ενδιαφέρον το παραμύθι σας προσθέτοντας εικόνες και βάζοντας φόντο και χρώματα.
  2. Είσαστε ελεύθεροι να φτιάξετε ένα παραμύθι όσο μεγάλο ή μικρό θέλετε αρκεί να περιλαμβάνει τουλάχιστον 6-7 διαφάνειες και τη διαφάνεια του τίτλου όπου θα αναγράφετε το ονοματεπώνυμό σας και την τάξη σας.
  3. Οι καλύτερες εργασίες θα ανέβουν στο site του σχολείου.
  4. Η εργασία αυτή καλό είναι να παραδοθεί σε μένα είτε μέσω της πλατφόρμας e-me είτε στο email μου ktenne@gmail.com
  5. Έχετε περιθώριο να μου παραδώσετε την εργασία μέχρι τις 10/4.
  6. Παρακάτω σας επισυνάπτω κι ένα αρχείο με βασικές οδηγίες για το PowerPoint.

Θεωρία PowerPoint

Καλή επιτυχία!!