Ημέρα: 23 Μαρτίου 2020

Γράφω το δικό μου παραμύθι

Καλημέρα παιδιά.

Μιας και είμαστε κλεισμένοι μέσα στο σπίτι, τι θα λέγατε να δημιουργήσουμε ένα παραμύθι με θέμα μια καλοκαιρινή περιπέτεια και να ταξιδέψουμε με τη φαντασία μας σε μέρη μακρινά;

Το παραμύθι αυτό πρέπει να το γράψετε στο MS Word με τίτλο: “Μια καλοκαιρινή περιπέτεια” και να μου το αποστείλετε με email στη διεύθυνση: ktenne@gmail.com.

Μην ξεχάσετε να βάλετε χρώματα και όμορφες εικόνες για να κάνετε το παραμύθι σας πιο ενδιαφέρον.

Για να σας βοηθήσω σας στέλνω κάποιες συμβουλές χρήσης του MS Word.

Ο μόνος περιορισμός που υπάρχει είναι στον αριθμό των λέξεων που θα γράψετε. Έτσι για την Γ’ Δημοτικού θέλω 80-100 λέξεις και για τη Δ’ Δημοτικού 100-120 λέξεις.

Θεωρία Word

Capture

Ώρα κώδικα

Ο Η/Υ είναι μια μηχανή που μπορούμε να προγραμματίσουμε, να της δώσουμε δηλαδή συγκεκριμένες εντολές/οδηγίες, για να εκτελέσει/ πραγματοποιήσει αυτό που θέλουμε.

Στη σελίδα αυτή μπορείτε να πάρετε μέρος σε μια σειρά διασκεδαστικών μαθημάτων με σκοπό να μάθετε απλά και εύκολα πώς να προγραμματίζετε.

Ελπίζω να σας αρέσει!

Παρακάτω φαίνονται μερικές από τις δραστηριότητες που μπορείτε να κάνετε:

Γλώσσα και Μαθηματικά για την Γ’ Δημοτικού

Για τα παιδιά της Γ΄ τάξης υλικό για τα μαθήματα της Γλώσσας και των Μαθηματικών.

Γλώσσα:Γραμματική Γ΄Τάξη-Επίθετα κεφ. 25,

Γραμματική Γ΄Τάξη-Ισοσύλλαβα ουδέτερα σε -ος

Γραμματική Γ΄Τάξη-Ισοσύλλαβα οξύτονα

Μαθηματικά:κεφ. 24, κεφ. 25

Πλατφόρμα εκπαίδευσης εξ αποστάσεως e-me

Η e-me είναι η νέα διαδικτυακή Ψηφιακή Εκπαιδευτική Πλατφόρμα που διατίθεται από το Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων σε όλους/ες τους/τις μαθητές/τριες και τους/τις εκπαιδευτικούς. Παρέχει έναν ασφαλή «χώρο» για συνεργασία και επικοινωνία μαθητών/τριών, εκπαιδευτικών και σχολείων, καθώς και ψηφιακά «εργαλεία» για την υποστήριξη της διδασκαλίας και της μάθησης.
Είναι διαθέσιμη στη διεύθυνση e-me.edu.gr

Παρακάτω παρατίθενται οι κύριες οδηγίες σύνδεσης και χρήσης της πλατφόρμας.

Για δική σας διευκόλυνση, μπορείτε να δείτε και τα παρακάτω βίντεο:

Επαναληπτικές Ασκήσεις για το Α3

Από την κα Παρασκευή Κουκουλά, ασκήσεις επανάληψης για τα παιδιά του Α3 (κλικ στον σύνδεσμο από κάτω).

Α3 Επανάληψη Μέρος Α΄