Ημέρα: 11 Μαρτίου 2020

Κλειστά τα σχολεία έως και τις 24 Μαρτίου 2020

Σύμφωνα με Κοινή Υπουργική Απόφαση απαγορεύτηκε η λειτουργία όλων των εκπαιδευτικών ιδρυμάτων και σχολικών μονάδων, όλων των βαθμίδων, για 14 ημέρες, από σήμερα έως και 24 Μαρτίου  για την πρόληψη εξάπλωσης του Κοροναϊού. Δεδομένης της αργίας της 25ης Μαρτίου, τα σχολεία θα επαναλειτουργήσουν την Πέμπτη 26 Μαρτίου 2020.

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΤΕ ΤΟ ΦΕΚ

Ειδικότερα η απόφαση προβλέπει  Την προσωρινή απαγόρευση λειτουργίας για προληπτικούς λόγους δημόσιας υγείας, για το χρονικό διάστημα από 11.3.2020 έως και 24.3.2020:

1. Όλων των βρεφονηπιακών και παιδικών σταθμών, πλην των διοικητικών λειτουργιών και υπηρεσιών αυτών.
  2. Όλων των σχολικών μονάδων, συμπεριλαμβανομένων
  • των νηπιαγωγείων,
  • ΑνωτάτωνΕκπαιδευτικών Ιδρυμάτων,
  • κέντρων ξένων γλωσσών, φροντιστηρίων και λοιπών πάσης φύσεως εκπαιδευτικών δομών,
  • φορέων και ιδρυμάτων, δημοσίων και ιδιωτικών,
  • κάθε τύπου και βαθμού της χώρας, ως εξής:

α) των πάσης φύσεως εκπαιδευτικών λειτουργιών, οι οποίες πραγματοποιούνται με φυσική παρουσία,

β) της λειτουργίας των βιβλιοθηκών, των αιθουσών κοινόχρηστων ηλεκτρονικών υπολογιστών, των αναγνωστηρίων, των εστιατορίων και κυλικείων, των αθλητικών εγκαταστάσεων και εν γένει κάθε χώρου συνάθροισης κοινού στις ανωτέρω δομές και

γ) των τελετών, ημερίδων, συνεδρίων και πάσης φύσεως εκδηλώσεων και δραστηριοτήτων.

Αναβολή / ματαίωση δράσεων & εκδηλώσεων 7ου Δημοτικού Σχολείου

Μετά την κοινή υπουργική απόφαση να κλείσουν τα σχολεία για 14 ημέρες (δηλαδή μέχρι τις 26 Μαρτίου) οι παρακάτω σχολικές δράσεις και διδακτικές επισκέψεις του σχολείου αναβάλλονται ή ματαιώνονται.

12 Μαρτίου 2020 – Έλεγχος της οπτικής οξύτητας και εξέταση για περίπτωση σκολίωσης στους μαθητές και μαθήτριες της ΣΤ Δημοτικού από προσωπικό του ΓΝ Κωνσταντοπούλειο (“Αγία Όλγα”).

12 Μαρτίου 2020 – Σχολικό πρόγραμμα για την αντιμετώπιση του σχολικού εκφοβισμού, για τους μαθητές της Ε΄και της ΣΤ΄Δημοτικού. Το πρόγραμμα θα παρουσίαζαν στο σχολείο μας συνεργάτες του Χαμόγελου του Παιδιού.

13 Μαρτίου 2020 – Συμμετοχή στο Διαγωνισμό της Μαθηματικής Εταιρείας “Παιχνίδι και Μαθηματικά”. Ο Διαγωνισμός αναπρογραμματίστηκε  για τις 15 Μαΐου.

19 Μαρτίου 2020 – Συμμετοχή στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικών Δημοτικού “Αριστοτέλης”. Η τύχη του διαγωνισμού δεν είναι γνωστή αυτή τη στιγμή.

20 Μαρτίου 2020 – Διδακτική επίσκεψη της Γ΄τάξης στο Πολεμικό Μουσείο.

23 Μαρτίου 2020 – Επίδοση βαθμολογίας Β’ Τριμήνου για τους μαθητές και μαθήτριες των τάξεων Γ’ έως ΣΤ΄ Δημοτικού. Ενημερωθείτε σχετικά με τον τρόπο επίδοσης της βαθμολογίας από τη σχετική ανάρτηση.

24 Μαρτίου 2020 – Εκδηλώσεις για την επέτειο της επανάστασης του 1821.

Θυμίζουμε ότι επίσης ματαιώθηκε η προγραμματισμένη για τις 10 Μαρτίου επίσκεψη της ΣΤ΄τάξης στο θέατρο Ακροπόλ, όπως επίσης  ότι δεν έχει ανακοινωθεί επισήμως κάτι σχετικά με τη διεξαγωγή της παρέλασης.

Αναβολή 14ου Μαθητικού Διαγωνισμού “Παιχνίδι και Μαθηματικά”

Η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία μετά τις εξαγγελίες του Υπουργείου Παιδείας για κλείσιμο όλων των σχολικών μονάδων της Επικράτειας μέχρι τις 24/3/2020, ανακοινώνει ότι ο 14ος Μαθητικός Διαγωνισμός “Παιχνίδι και Μαθηματικά”  για τις τάξεις Ε΄ και ΣΤ΄ Δημοτικού, που ήταν  προγραμματισμένος για τις 13/3/2020 αναβάλλεται και θα διεξαχθεί στις 15 Μαΐου 2020, ημέρα Παρασκευή, τις δύο πρώτες διδακτικές ώρες.

Ενημέρωση γονέων / κηδεμόνων για την πρόοδο των μαθητών –βαθμολογία β’ τριμήνου

Λήψη αρχείου