stop.bullying.sch.gr

Τα παρακάτω δύο εγχειρίδια/e-books, εκπονήθηκαν στο πλαίσιο των Πράξεων «Ανάπτυξη και λειτουργία δικτύου ενημέρωσης, επιμόρφωσης, πρόληψης και αντιμετώπισης των φαινομένων σχολικής βίας και εκφοβισμού» και διατίθενται μέσω της πλατφόρμας stop-bullying.sch.gr.
Στο πρώτο εγχειρίδιο που αφορά τους γονείς, σκοπός του υλικού είναι να αποτελέσει ένα χρηστικό οδηγό για τους γονείς και την ευρύτερη οικογένεια σχετικά με το ζήτημα του σχολικού εκφοβισμού.
Το δεύτερο e-book απευθύνεται σε μαθητές δημοτικού και στοχεύει στην ενημέρωσή τους και σωστή πληροφόρησή τους σχετικά με το φαινόμενο της σχολικής βίας και εκφοβισμού ή αλλιώς Bullying. Τα εγχειρίδια αυτά επιχειρούν να απαντήσουν απαντούν σε τρία βασικά ερωτήματα:

1. Τι είναι σχολική βία και εκφοβισμός;
  2. Πώς καταλαβαίνω το φαινόμενο;
  3. Τι πρέπει να κάνω;

Κλικ στους παρακάτω συνδέσμους για να κατεβάσετε τα εγχειρίδια.

Φάκελος υλικού για γονείς

Φάκελος υλικού για μαθητές Δημοτικού