Σας κοινοποιούμε τη σχετική πρόσκληση του Δημάρχου Γαλατσίου για τους αθλητικούς μαθητικούς αγώνες στίβου “Σιδέρεια” 2018.

Σιδέρεια 2018

Ο Δήμος Γαλατσίου στηρίζοντας όλες τις δραστηριότητες των Σχολείων μας, σας προσκαλεί για 8η συνεχή χρονιά στους αθλητικούς μαθητικούς αγώνες στίβου για τους μαθητές των τάξεων της Ε΄ και ΣΤ΄ των Δημοτικών Σχολείων του Δήμου Γαλατσίου  «ΣΙΔΕΡΕΙΑ 2018», που θα πραγματοποιηθούν την Πέμπτη 31 Μαΐου 2018, ώρα 09:00 έως 12:30, στο πλήρως ανακαινισμένο γήπεδο ποδοσφαίρου του Άλσους Βεΐκου.

Τα «ΣΙΔΕΡΕΙΑ» διοργανώνουν οι Καθηγητές Φυσικής Αγωγής σε συνεργασία με τους Διευθυντές των Σχολείων και είναι μια γιορτή αφιερωμένη στη μνήμη του γυμναστή Παναγιώτη Σιδέρη, με σκοπό την ανάδειξη του ήθους, της ευγενούς  άμιλλας και άλλων πολλών υψηλών αξιών που πρέσβευε ο ίδιος.

Τα «ΣΙΔΕΡΕΙΑ» τελούν υπό την αιγίδα του Δήμου, του  Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης και της Ειδικής Γραμματείας Διατροφής και Άθλησης- Δ/νση Υποστήριξης Άθλησης και Διατροφής  (σχετικό έγγραφο το υπ’ αριθ. ΔΥΓ5/53180/24-5-2012) καθώς και του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων (σχετικό έγγραφο το υπ’ αριθμ. 8688/02-05-2018).

Ο Δήμαρχος Γαλατσίου

Γιώργος Μαρκόπουλος