thikes-bibliarioy-ygias3

Έλεγχος Εμβολιαστικής Κάλυψης 22/11

Την Τετάρτη 22 Νοεμβρίου 2017 επισκέφθηκε το σχολείο μας κλιμάκιο παιδιάτρων της Διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας της Περιφέρειας Αττικής προκειμένου να πραγματοποιήσει έλεγχο της εμβολιαστικής κάλυψης των μαθητών και μαθητριών του σχολείου μας.

Ο έλεγχος αυτός έγινε  με σχετική οδηγία του ΥΠΑΙΘ και εντάσσεται στις δράσεις της Περιφέρειας με αφορμή την επιδημιολογική έξαρση της ιλαράς στη χώρας μας.  Σε σύνολο 272 μαθητών του σχολείου, προσκομίστηκαν και ελέγχθηκαν 218 βιβλιάρια.

Τα πλήρως εμβολιασμένα παιδιά (για την ηλικία τους) διαπιστώθηκαν σε 178, αριθμός που χαρακτηρίστηκε από τις παιδίατρους εξαιρετικά υψηλός. Σε όσα παιδιά εκκρεμεί κάποια δόση εμβολίου συντάχθηκε έγγραφη υπενθύμιση που τα παιδιά παρέλαβαν με το βιβλιάριο τους.