Πραγματοποιήθηκε χθες, 6/11, στο σχολείο μας το εκπαιδευτικό πρόγραμμα Σέβομαι τη Διαφορετικότητα / Respecting Diversity. Πρόκειται για ένα πρόγραμμα, καρπό συνεργασίας ανάμεσα στο British Council, το Διεθνές Κέντρο Ολυμπιακής Εκεχειρίας και το Σύλλογο Ελλήνων Ολυμπιονικών . Στόχος του προγράμματος είναι να αναδείξει τα ιδανικά που πρεσβεύει η Ολυμπιακή Ιδέα, όπως η ισότητα, η αποδοχή του διαφορετικού, ο σεβασμός και η καλύτερη κατανόηση μεταξύ των μονάδων και των κοινωνιών. Το σχολείο μας επισκέφθηκαν ο εκπαιδευτής κος Χρίστος Χριστόπουλος και ο Ολυμπιονίκης μας στο Χάντμπολ, τερματοφύλακας της Εθνικής ομάδας που κατέλαβε την 6η θέση τους Ολυμπιακούς της Αθήνας, Δημήτρης Καφάτος. Ο κος Χριστόπουλος υπέδειξες στους μαθητές μας διάφορες δρασητριότητες με σκοπό την προώθηση μηνυμάτων φιλίας και αποδόμησης τυχόν κοινωνικών στερεοτύπων και προκαταλήψεων. Ο κος Καφάτος συνεπήρε τα παιδιά με τις διηγήσεις του και την κατάθεση των εμπειριών του. Στους μαθητές της ΣΤ΄τάξης που παρακολούθησαν το πρόγραμμα διανεμήθηκε αναμνηστικό δίπλωμα. Ένα στιγμιότυπο.

Respecting Diversity , 6/11/17