Έτος: 2017 Σελίδα 1 από 3

Από τον Ιανουάριο, η τσάντα ενίοτε μένει στο σχολείο

Μένω στο σχολείο

Σας ενημερώνουμε (στο επισυναπτόμενο αρχείο) για τη νέα δράση του Υ.ΠΑΙ.Θ. με θέμα “Η τσάντα στο σχολείο”. Με τη συγκεκριμένη δράση καθιερώνεται η παραμονή της σχολικής τσάντας των μαθητών/τριών του Δημοτικού Σχολείου για τουλάχιστον ένα Σαββατοκύριακο το μήνα, στο σχολείο. H τσάντα των μαθητών/τριών παραμένει στο σχολείο την Παρασκευή, πριν από το Σαββατοκύριακο που έχει αποφασιστεί από τον Σύλλογο Διδασκόντων του σχολείου, έως την Δευτέρα.
Επισημαίνεται, ότι η παραμονή της τσάντας στο σχολείο δεν αποτελεί μια συμβολική παρέμβαση, αλλά επιδιώκεται οι μαθητές και οι μαθήτριες να μην ασχολούνται με την προετοιμασία μαθημάτων κατά τη διάρκεια αυτού του Σαββατοκύριακου.

Περισσότερα: ΕΞ – 219218 – 2017 – ΕΓΚΡΙΣΗ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗΣ ΔΡΑΣΗΣ ΜΕ ΤΙΤΛΟ Η ΤΣΑΝΤΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Το Τμήμα Παιδείας του Δήμου Γαλατσίου – στο πλαίσιο της Διά Βίου Μάθησης & Πολιτισμού, διοργανώνει  ΔΩΡΕΑΝ ξεναγήσεις για εκπαιδευτικούς & γονείς των σχολείων της πόλης μας στο ΕΘΝΙΚΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ και στο ΜΟΥΣΕΙΟ της ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ. Δηλώσεις συμμετοχής στα τηλέφωνα του Τμήματος Παιδείας:

210 2143328, 210 2143407 – 08:00 – 14:30

Δωρεάν ξεναγήσεις

Καμπάνια του Δήμου Γαλατσίου για πιο καθαρό περιβάλλον

Kαμπάνια ευαισθητοποίησης για ένα πιο καθαρό περιβάλλον ξεκίνησε ο Δήμος Γαλατσίου. Δυο από τις αφίσες στα πλαίσια της καμπάνιας είναι οι παρακάτω:

Καμπάνια #1

Καμπάνια #2

Επίδοση Βαθμολογίας Α΄ τριμήνου

21/12 η βαθμολογία

Την Πέμπτη 21/12/2017 και ώρα 13:20 θα δοθούν οι Έλεγχοι Προόδου των μαθητών/μαθητριών  που φοιτούν στις τάξεις Γ’, Δ’, Ε’, και Στ’  για το  Α’ τρίμηνο. Σας παρακαλούμε να μεριμνήσετε για την ασφάλεια των παιδιών (που δεν παραμένουν στο Ολοήμερο Πρόγραμμα του Σχολείου) στη διάρκεια της παράδοσης των βαθμών από τους εκπαιδευτικούς των τμημάτων.

Την ίδια ημέρα θα πραγματοποιηθεί ο εκκλησιασμός των μαθητών/μαθητριών για τα Χριστούγεννα στο Ναό της Αγίας Ειρήνης

Παραλαβή συγκεντρωθέντων ειδών από το Χαμόγελο του Παιδιού

Παρελήφθησαν σήμερα, Τρίτη 12/12, όσα είδη συγκεντρώθηκαν στο σχολείο μας από τις προσφορές των οικογενειών των μαθητών και μαθητριών μας προς το Χαμόγελο του Παιδιού. Θερμές ευχαριστίες για την προσφορά σας.

Χαμόγελο του Παιδιού 12/12

Αξιολόγηση μαθητών Δημοτικού Σχολείου

Σας ενημερώνουμε για την απόφαση του Υπουργού Παιδείας σχετικά με τις διαδικασίες αξιολόγησης των  μαθητών του Δημοτικού Σχολείου. Ανάμεσα σε άλλες επισημάνσεις αναφέρεται πως πρώτος στόχος της αξιολόγησης  είναι η συνεχής βελτίωση της διδασκαλίας ώστε να επιτυγχάνονται τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα. Τονίζεται ότι σε καμιά περίπτωση η αξιολόγηση δεν έχει χαρακτήρα ανταγωνιστικό για το μαθητή του Δημοτικού Σχολείου και δεν αναφέρεται μόνο στην επίδοση στα μαθήματα του Ωρολογίου Προγράμματος, αλλά και σε άλλα χαρακτηριστικά του, όπως είναι η προσπάθεια που καταβάλλει, το ενδιαφέρον του, οι πρωτοβουλίες που αναπτύσσει, η δημιουργικότητά του, η συνεργασία με τους συμμαθητές του και ο σεβασμός του κανονισμού λειτουργίας του σχολείου. Το πλήρες κείμενο: 212191 Υ.Α. ΑΞΙΟΛΟΓ ΜΑΘΗΤΩΝ_signed

3 Δεκέμβρη – Παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία

Η Γενική Συνέλευση του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών έχει καθιερώσει την 3η Δεκεμβρίου ως Παγκόσμια Ημέρα των Ατόμων με Αναπηρία με στόχο να αναδείξει τα δικαιώματα των αναπήρων για ευημερία και ισότιμη συμμετοχή και προσφορά στην κοινωνία, ταυτόχρονα όμως και τους περιορισμούς που αντιμετωπίζουν σε σημαντικές πτυχές της κοινωνικής, οικονομικής και πολιτικής ζωής. Το πλήρες μήνυμα του Υπουργού Παιδείας:

ΜΗΝΥΜΑ ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑμΕΑ.

και μια συγκινητική ταινία μικρού μήκους του Jacob Frey από το 2014. Η ταινία έχει προβληθεί σε 265 φεστιβάλ και αποσπάσει 77 βραβεία.

Εκδηλώσεις Δήμου Γαλατσίου

Ολοήμερη εκδήλωση του Δήμου Γαλατσίου για μικρούς και μεγάλους, σήμερα Κυριακή 3 Δεκεμβρίου 2017 στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο Γαλατσίου (ΠΑΛΑΙ) με διαδραστικά παιχνίδια, βόλτα με το τρενάκι, δημιουργικά εργαστήρια για γονείς, καθώς και πολλές ευχάριστες εκπλήξεις, μουσική και κεράσματα.

Αναλυτικά το δελτίο τύπου του Δήμου με το πλήρες πρόγραμμα των εκδηλώσεων:

ΔΤ εκδήλωση Κυριακής 3 Δεκεμβρίου – ΠΑΛΑΙ ΜΑΡΙΝΑ ΣΑΤΤΙ

Και η αφίσα με το φυλλάδιο της εκδήλωσης:

ΠΑΛΑΙ_afisa33.6x48.6

Στη χώρα του Παλαί

monofullo15x15

3 / 12 / 17

Πρόγραμμα “Life Skills” / Δεξιότητες Ζωής για την Ε΄και την ΣΤ΄τάξη

Από την Τετάρτη 15/11 έχει ξεκινήσει στο σχολείο μας για την Ε΄και την ΣΤ΄τάξη η υλοποίηση του Εκπαιδευτικού Προγράμματος του Βρετανικού Συμβουλίου “Life Skills / Δεξιότητες Ζωής Ι: Αναπτύσσοντας Ενεργούς Πολίτες“. Το πρόγραμμα φέρει την έγκριση του ΥΠΑΙΘ. Παραθέτουμε σε συνημμένο αρχείο το σχετικό έγγραφο.

Με τον όρο Δεξιότητες ζωής περιγράφουμε μια σειρά δεξιοτήτων που αποκτώνται μέσω της μάθησης ή/και μέσω της εμπειρίας του καθενός και χρησιμοποιούνται για να βοηθούν άτομα και ομάδες να διαχειρίζονται αποτελεσματικά προβλήματα και ζητήματα της καθημερινότητας.

Το πρόγραμμα θα ολοκληρωθεί σε πέντε συναντήσεις ανά τμήμα και διεξάγεται από τον εκπαιδευτή του Βρετανικού Συμβουλίου, κο Χριστόπουλο Χρήστο.

Αναλυτικά το περιεχόμενο και οι σκοποί του προγράμματος στο εγχειρίδιο που επισυναπτεται.

Εγκύκλιος Έγκρισης Προγράμματος

life-skills-manual-gr-1

Θέατρο Σκιών για την Α΄και την Β΄τάξη

Την Παρασκευή 24/11 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄και της Β΄τάξης του σχολείου μας παρακολούθησαν στην αίθουσα εκδηλώσεων την παράσταση ΚαραγκιόζηΟ Μέγας Αλέξανδρος κα το Καταραμένο Φίδι” από το θέατρο Σκιών του Σωκράτη Κοτσορέ. Ένα στιγμιότυπο.

Καραγκιόζης

Σελίδα 1 από 3