Επίσκεψη της Β’ Τάξης τον Οκτώβριο

0

Συγγραφέας: 7ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Χωρίς κατηγορία | , στις 11-10-2018

Αγαπητοί Γονείς κ΄ Κηδεμόνες των μαθητών μας,σας ενημερώνουμε ότι:

Οι τάξεις Β1 και Β2 την Τρίτη 16 Οκτωβρίου 2018 θα επισκεφτούν το βιωματικό πάρκο Paradise Park στη Μεταμόρφωση Αττικής για την παρακολούθηση του προγράμματος «Από το σταφύλι στο κρασί»

Τα παιδιά βιώνουν τον τρύγο, το πάτημα των σταφυλιών και μαθαίνουν για τη ζύμωση του μούστου.

Το σταφύλι είναι γνωστό από την αρχαιότητα. Τα παιδιά, φορώντας τη στολή του αμπελουργού, θα επισκεφθούν το μικρό μας αμπελώνα και θα γνωρίσουν από κοντά το φυτό. Αφού τρυγήσουν τα σταφύλια και γεμίσουν τα κοφινάκια τους, θα τα ρίξουν στο πατητήρι και θα τα πατήσουν με γυμνά ποδαράκια, για να βγει ο μούστος. Θα γνωρίσουν και θα γυρίσουν τη στροφιλιά και θα ρίξουν το μούστο τους στο βαρέλι, για να πραγματοποιηθεί η διαδικασία της ζύμωσης. Θα μάθουν για τη διαδικασία της οινοποίησης και τη διαδικασία της απόσταξης για την παραγωγή τσίπουρου.

Τα παιδιά μαθαίνουν για:

• Τη θέση του σταφυλιού και του κρασιού στην ιστορία, μυθολογία και θρησκεία
  • Την καλλιέργεια του αμπελιού και τις ποικιλίες του
  • Τη διαδικασία της ζύμωσης
  • Τη διατροφική αξία του σταφυλιού και των παραγώγων του
  • Τα εργαλεία του αμπελουργού
  • Τη σημασία του σταφυλιού και του κρασιού για την οικονομία της χώρας μας
  • Τα σχετικά επαγγέλματα

Ακολουθεί αθλητικό και ψυχαγωγικό πρόγραμμα με την καθοδήγηση έμπειρων εκπαιδευτών