Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

IMG ba90716b25dae73deca0c0bf22acc0ff V

Βασική επιδίωξη της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, σύμφωνα με το Υπουργείο Παιδείας, είναι οι μαθητές και οι μαθήτριες που συμμετέχουν «να αποκομίζουν από την κάθε διοργάνωση τα ιδιαίτερα στοιχεία της ευρύτερης παιδείας, που ο αθλητισμός μπορεί να προσφέρει μέσω της συμμετοχής, της προσπάθειας, του συναγωνισμού και της προσωπικής υπέρβασης.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας, στα πλαίσια του εορτασμού της μέρας αυτής, μετακινηθηκαν με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών τους στο Στάδιο Μαρακανά της πόλης μας και έλαβαν μέρος σε αθλητικές δραστηριότητες, τις οποίες προετοίμασαν και συντόνισαν με άριστο τρόπο οι γυμνάστριες του σχολείου Μαρία Βράβα και Μαρία Σταθάκη . Τα παιδιά συμμετείχαν με ενθουσιασμό σε ομαδικά παιχνίδια με μπάλες και μουσικοκινητικές δραστηριότητες, διασκέδασαν και ένιωσαν την χαρά του αθλητισμού και της σωματικής άσκησης.