Επίσκεψη των μαθητών της Γ΄ τάξης στο Εκκλησιαστικό Μουσείο της Ιεράς Μητρόπολης Αλεξανδρούπολης

Οι μαθητές της Τρίτης τάξης του σχολείου μας στα πλαίσια των δραστηριοτήτων των μαθημάτων της Μελέτης, την Τρίτη 29/3/2016 το πρωί, επισκέφθηκαν το Εκκλησιαστικό Μουσείο της Ιεράς Μητρόπολης Αλεξανδρούπολης. Παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Άγγελοι – Αρχάγγελοι”.

Αρχικά στο πρόγραμμα έγινε από την υπεύθυνη του προγράμματος κ. Κατερίνα εισήγηση για τους αγγέλους και τους αρχαγγέλους και στη συνέχεια οι μαθητές παρακολούθησαν εκπαιδευτικό βίντεο 20 λεπτών με το παραπάνω θέμα.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Κατόπιν οι μαθητές ξεναγήθηκαν στις τρεις αίθουσες του κάτω ορόφου του Μουσείου στις οποίες είδαν και έμαθαν για εικόνες, άμφια και ιερά σκεύη.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA  OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ολοκληρώνοντας το πρόγραμμα τα παιδιά χωρισμένα σε τρεις ομάδες έπαιξαν διάφορα εκπαιδευτικά παιχνίδια (ντόμινο, παζλ , βρες τα όμοια).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τις κυρίες Κατερίνα και Χριστίνα καθώς και τον κ. Γιώργο για την φιλοξενία και τη θερμή τους υποδοχή που επιφύλαξαν στους μαθητές μας.