Επίσκεψη Γ΄ τάξης στο Μοναστήρι της Παναγίας στην Μάκρη

Οι μαθητές της Τρίτης τάξης του σχολείου μας στα πλαίσια των δραστηριοτήτων των μαθημάτων της Μελέτης και των Θρησκευτικών, την Τρίτη 8/12/2015 το πρωί, επισκέφθηκαν το μοναστήρι της Παναγιάς στην Μάκρη.

Στους χώρους της μονής ξεναγήθηκαν από τον πανοσιολογιώτατο Αρχιμανδρίτη  Θεολόγο Κωστάκη,  ο οποίος συνόδεψε τους μαθητές και ως δάσκαλος αφού υπηρέτησε στο σχολείο μας πριν από μερικά χρόνια. Τα παιδιά ξεναγήθηκαν σε όλες τις εγκαταστάσεις της μονής, εκκλησία, κελιά, χώρους εργασίας των μοναχών, εργαστήρια αγιογραφίας και ψηφιδωτών.

Επίσης οι μαθητές επισκέφθηκαν και τις εγκαταστάσεις της κατασκήνωσης της Μητρόπολης Αλεξανδρούπολης που βρίσκονται στους χώρους της μονής

καθώς και τον ελαιώνα, όπου είδαν τη συγκομιδή των ελιών από τις μοναχές.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε όλες τις μοναχές και τον πατέρα Θεολόγο που με τόσο εγκάρδιο τρόπο ενημέρωσαν τα παιδιά μας.