Αρχική » Χωρίς κατηγορία » ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ (VI)- Mε την Χριστιάννα Σπηλιώτη και τον Βαγγέλη Ξυλά (13-5-2020)

Στο έκτο βιντεάκι της σειράς “ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΉ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ” η γυμνάστρια του σχολείου μας,  Χριστιάννα Σπηλιώτη προτείνει στους μαθητές της απλές και εύκολες ασκήσεις ενδυνάμωσης των κοιλιακών μυών κάταλληλες για όλες τις ηλικίες.

Τις ασκήσεις αυτές μπορούμε να τις κάνουμε μόνοι μας ή και με κάποιον/α άλλον/η στο σπίτι όπως η κ. Χριστιάννα Σπηλιώτη με τον γιο της Βαγγέλη.
…………………………………………………………………………………………………………………
Σημαντικές οδηγίες προς του γονείς για την ασφάλεια των παιδιών κατά την διάρκεια της Γυμναστικής στο σπίτι.
Αγαπητοί Γονείς
 Φροντίστε ο χώρος στον οποίο τα παιδιά εκτελούν το πρόγραμμα, να είναι κενός από αντικείμενα (μικροέπιπλα, καθρέφτες, εύθραυστα αντικείμενα κλπ). Το χαλί ή ένα στρωματάκι γυμναστικής είναι ιδανικά.
 Ποτέ ο μαθητής μόνος, πάντα στον χώρο να βρίσκεται και ένας ενήλικας, και γιατί όχι να συμμετέχει στο πρόγραμμα και ο ίδιος. Οι ασκήσεις εξάλλου προορίζονται για αυτό.
 Τα αντικείμενα-όργανα που προτείνω κάθε φορά, και χρησιμοποιώ στο μάθημα, είναι εύχρηστα, όμως καλό θα ήταν, να ελέγχετε και εσείς την καταλληλότητά τους.