Αρχική » Χωρίς κατηγορία » Τα γυρίσματα της ταινίας “ΠΩΣ ΕΓΙΝΑ ΒΛΑΚΑΣ”

Τα γυρίσματα της ταινίας “ΠΩΣ ΕΓΙΝΑ ΒΛΑΚΑΣ”

Σε εξέλιξη είναι αυτόν τον καιρό τα γυρίσματα της ταινίας “ΠΩΣ ΕΓΙΝΑ ΒΛΑΚΑΣ” σε σενάριο και σκηνοθεσία του δασκάλου μας Γιάννη Χελιδώνη.

Πρόκειται για μια ταινία που αναφέρεται στο ρόλο του σχολείου στην διαμόρφωση της προσωπικότητας του μαθητή και πώς ένα μαθητοκεντρικό σχολικό περιβάλλον μπορεί να παρωθήσει τον μαθητή στην επιτυχία, να αναδείξει τις κλίσεις και τα ενδιαφέροντά του ή στην αντίθετη περίπτωση να τον περιθωριοποιήσει και να τον απομονώσει.

Στην ταινία συμμετέχουν μαθητές και εκπαιδευτικοί του σχολείου μας καθώς και καταξιωμένοι ηθοποιοί όπως ο Δημήτρης Πετρόπουλος, γνωστός στους περισσότερους από το ρόλο του “κακού” στην ανεπανάληπτη τηλεοπτική σειρά “ΤΟ ΠΑΡΑ ΠΕΝΤΕ’

Τα γυρίσματα της ταινίας, που αναμένεται να είναι έτοιμη σε έξι περίπου μήνες, γίνονται στους χώρους του σχολείου ενώ κάποια πλάνα θα γυριστούν και σε άλλους χώρους της Αθήνας.