Αρχική » Χωρίς κατηγορία » Συμμετοχή του Δ2 τμήματος σε διαδραστικό πρόγραμμα για τον Covid-19 του Πανεπιστημίου Κρήτης

Με μεγάλη χαρά λάβαμε σήμερα επιστολή από το Πανεπιστήμιο Κρήτης, η οποία μάς ενημερώνει ότι το σενάριο που δημιούργησαν οι μαθητές του Δ2 τμήματος στα πλαίσιο του μαθήματος της Ευέλικτης Ζώνης με τη δασκάλα τους Αλεξάνδρα Σαγρή επιλέχθηκε στον διαγωνισμό για τον Captain Covid-19 και θα συμβάλλει στην
συνδιαμόρφωση του 2ου και 3ου επεισοδίου, τα οποία θα προβληθούν εντός του μηνός Δεκεμβρίου!

Λίγα λόγια για τον Captain Covid-19

Captain Covid -19: Η πρώτη ελληνική σειρά animation που διασκεδάζει και ενημερώνει τα παιδιά για τον κορωνοϊό

To “Captain Covid -19” είναι η πρώτη ελληνική σειρά animation που δημιουργήθηκε στο Εργαστήριο Προηγμένων Μαθησιακών Τεχνολογιών στην Δια Βίου και Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση (Ε.ΔΙ.Β.Ε.Α) του Πανεπιστημίου της Κρήτης σε συνεργασία με το Ελληνικό Ινστιτούτο Υγιεινής και Ασφάλειας της Εργασίας (ΕΛ.ΙΝ.Υ.Α.Ε) σε μια προσπάθεια να ενημερωθούν οι μαθητές Δημοτικού και Γυμνασίου για τον κορωνοϊό και τους τρόπους προστασίας και τήρησης των κανόνων υγιεινής.
Οι δύο φορείς συνδύασαν την εμπειρία και την τεχνογνωσία τους στην παιδαγωγική αξιοποίηση των νέων τεχνολογιών και στην υγεία και ασφάλεια αντίστοιχα και δημιούργησαν τον χαρακτήρα του Captain Covid-19. Τα πρώτα επεισόδια της σειράς διερευνούν τα θέματα υγιεινής αναφορικά με την πρόληψη του Covid-19, ενώ τα επόμενα σταδιακά θα επεκταθούν σε διάφορα θέματα υγείας και ασφάλειας.
Η σειρά των videos του Captain Covid-19 θα προβάλλεται από τα διαδικτυακά κανάλια των δύο φορέων στο YouTube και φιλοδοξεί να αποτελέσει ένα χρήσιμο εργαλείο στα χέρια του δασκάλου, του γονιού και του εκπαιδευτικού στην προσπάθεια μύησης στις αρχές της υγιεινής και ασφάλειας.
Ο σατανικός Captain Covid ήρθε στον κόσμο για να διασπείρει τον καταστροφικό του ιό. Μπορούν, όμως, δυο μικροί φίλοι με τη σωστή ενημέρωση και την εξυπνάδά τους να δώσουν τέλος στα ζοφερά του σχέδια;

Παρακολουθήστε το 1ο επεισόδιο του Captain Covid-19