Αρχική » Χωρίς κατηγορία » Αγιασμός – Διανομή Βιβλίων- Ενημερωτικές συναντήσεις Εκπαιδευτικών-Γονέων

Αγιασμός – Διανομή Βιβλίων- Ενημερωτικές συναντήσεις Εκπαιδευτικών-Γονέων

Αγαπητοί μαθητές και γονείς, σας ενημερώνουμε για τα εξής:

1. Ο Αγιασμός για το σχολικό έτος 2020-21 θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου στις 11:45. Οι μαθητές θα προσέλθουν στο σχολείο στις 11:30 ως εξής: Οι μαθητές των Α, Β, Γ και Δ΄τάξεων εισέρχονται/εξέρχονται από τη συρόμενη πόρτα της οδού Αρτέμωνος. Οι μαθητές των Ε και ΣΤ΄τάξεων εισέρχονται/εξέρχονται από την αυλόπορτα της οδού Λυκούργου. Η είσοδος των μαθητών θα γίνεται υποχρεωτικά με μάσκες. Στη συνέχεια οι δάσκαλοι με τους μαθητές τους θα μπουν στις αίθουσές τους. Ο Αγιασμός θα ξεκινήσει αμέσως μετά και θα πραγματοποιηθεί στην αυλή του σχολείου όπου θα βρίσκονται μόνο οι μαθητές της Α΄τάξης και αντιπροσωπεία εκπαιδευτικών. Κατόπιν ο ιερέας θα μπει σε κάθε τάξη και θα αγιάσει εκπαιδευτικούς και μαθητές. Μετά τον Αγιασμό, στις 12:30, θα αποχωρήσουν όλοι οι  μαθητές.
  2. Από την Τρίτη, 15 Σεπτεμβρίου το σχολείο μας, πρωινό και ολοήμερο, θα λειτουργεί με πλήρες πρόγραμμα με ώρα προσέλευσης 8:00-8:15 και ώρα αποχώρησης 1:15 μ.μ. Οι μαθητές του ολοήμερου προγράμματος αποχωρούν στις 3:00μ.μ ή στις 4:00 μ.μ αναλόγως με τις δηλώσεις των γονέων τους. Η διανομή των βιβλίων θα γίνει την Τρίτη 15 Σεπτεμβρίου, γι΄αυτό όλοι οι μαθητές θα πρέπει να κρατούν τις σχολικές τσάντες τους για να βάλουν τα βιβλία τους.
  3. Για την έγκαιρη και έγκυρη ενημέρωση των γονέων θα πραγματοποιηθούν ενημερωτικές συναντήσεις με τους γονείς, στις οποίες θα παραβρίσκεται αυστηρά και μόνο ο ένας εκ των δύο γονιών κάθε μαθητή, φορώντας υποχρεωτικά μάσκα ως εξής:

Α΄ ταξη: Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου 2020 ώρα 6:00 μ.μ

Β΄ταξη: Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου 2020 ώρα 6:00 μ.μ