Αρχική » Φυσική Αγωγή » ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ (ΙV) και πασχαλινές ευχές από την κ. Χριστιάννα Σπηλιώτη (14-4-2020)

Στο τέταρτο βιντεάκι της σειράς “ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΉ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ” η γυμνάστριά μας κ. Χριστιάννα Σπηλιώτη, μαζί με τις πασχαλινές ευχές προτείνει στους μαθητές της να βγούν στην βεράντα ή στον κήπο και να παίξουν για 10-15 λεπτά στον ανοιξιάτικο ήλιο, ο οποίος δρα ευεργετικά και είναι απαραίτητος για τον οργανισμό και την ψυχοσύνθεσή μας

Τα παιχνίδια και τις ασκήσεις που προτείνονται μπορούμε να τις κάνουμε μόνοι μας ή και με κάποιον/α άλλον/η στο σπίτι
Σημαντικές οδηγίες προς του γονείς για την ασφάλεια των παιδιών κατά την διάρκεια της Γυμναστικής στο σπίτι.
Αγαπητοί Γονείς
 Φροντίστε ο χώρος στον οποίο τα παιδιά εκτελούν το πρόγραμμα, να είναι κενός από αντικείμενα (μικροέπιπλα, καθρέφτες, εύθραυστα αντικείμενα κλπ). Το χαλί ή ένα στρωματάκι γυμναστικής είναι ιδανικά.
 Ποτέ ο μαθητής μόνος, πάντα στον χώρο να βρίσκεται και ένας ενήλικας, και γιατί όχι να συμμετέχει στο πρόγραμμα και ο ίδιος. Οι ασκήσεις εξάλλου προορίζονται για αυτό.
 Τα αντικείμενα-όργανα που προτείνω κάθε φορά, και χρησιμοποιώ στο μάθημα, είναι εύχρηστα, όμως καλό θα ήταν, να ελέγχετε και εσείς την καταλληλότητά τους.