Αρχική » Χωρίς κατηγορία » H Υποδιευθύντρια Φανή Σαμορέλη και o συγγραφέας Τόλης Αναγνωστόπουλος μιλούν για την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου (VD)

Η 2α Απριλίου έχει καθιερωθεί από το  Διεθνές Συμβούλιο Βιβλίων για την Νεότητα (IBBY) ως Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου, προς τιμήν του μεγάλου Δανού παραμυθά Χανς Κρίστιαν Άντερσεν που γεννήθηκε στις 2 Απριλίου 1805 και  σκοπό έχει να εμπνεύσει στα παιδιά την αγάπη για το διάβασμα και να προκαλέσει την προσοχή των μεγαλυτέρων στο παιδικό βιβλίο.

Με αφορμή την Ημέρα, η  Υποδιευθύντρια και υπεύθυνη βιβλιοθήκης του σχολείου μας κ. Φανή Σαμορέλη και ο συγγραφέας Τόλης Αναγνωστόπουλος, πατέρας των αποφοίτων μας, Ξενοφώντα και Γιώργου Αναγνωστόπουλου, μιλούν για την αξία του βιβλίου και προτρέπουν τους εσώκλειστους, λόγω κορονοϊού, μαθητές να ταξιδέψουν από τα σπίτια τους στο μαγικό κόσμο του βιβλίου.