Αρχική » Φυσική Αγωγή » ΦΥΣΙΚΗ ΑΓΩΓΗ

ΦΥΣΙΚΗ ΑΓΩΓΗ

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΑΠΟ ΤΗν κ. ΧΡΙΣΤΙΑΝΝΑ (31-3-2020)

Στο δεύτερο βιντεάκι της σειράς “ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΉ στο ΣΠΙΤΙ” η γυμνάστρια του σχολείου μας Χριστιάννα Σπηλιώτη προτείνει στους μαθητές, στους εκπαιδευτικούς και στους γονείς μας ασκήσεις βελτίωσης φυσικής κατάστασης.
Τις ασκήσεις αυτές μπορούμε να τις κάνουμε μόνοι μας ή και με κάποιον/α άλλον/η στο σπίτι όπως η κ. Χριστιάννα με τον γιο της Βαγγέλη.

—————————————————————————————————-

Καλωσόρισμα της δασκάλας Φυσικής Αγωγής, Βαγγελιώς Τουραπή για την έναρξη της εξ αποστάσεως εκπαίδευση (29/3/2020)

Αγαπημένα παιδιά με μεγάλη χαρά σας καλωσορίζω και εγώ από το ιστολόγιο του σχολείου μας. Μου έχουν λείψει τα χαμογελαστά μουτράκια σας, οι γκρίνιες, οι ανησυχίες, τα κρυφά γελάκια την ώρα του μαθήματος, οι φωνές και κάθε είδους “ανυπακοή”.
Για λίγο καιρό θα τα λέμε από δω ή με κάποιον άλλο τρόπο που θα σας πούμε, γιατί το πιο σημαντικό είναι να παραμείνουμε ασφαλείς και υγιείς.
Θα μιλήσουμε για την υγεία, διατροφή, αθλητισμό….
Μου λείπετε είμαι σίγουρη ότι και σε σας θα λείπει το μάθημα της γυμναστικής❤.
“Η πρόληψη είναι η καλύτερη θεραπεία”
Διαδώστε τον χορό, οχι την ασθένεια.
Το πλύσιμο τακτικά με σαπούνι και νερό είναι ένας από τους πιο αποτελεσματικούς τρόπους, πρόληψης της εξάπλωσης μολυσματικών ασθενειών όπως είναι ο κορονοϊός. Ευχαριστούμε Unicef
Τι λέτε ας ξεκινήσουμε να χορεύουμε ένα χαριτωμένο και ευχάριστο χορό
από παιδιά του Βιετνάμ. Να προσθέσω εδώ κρατάμε αποστάσεις!!!

Η εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής

Βαγγελιώ Τουραπή

——————————————————————————————-

Καλωσόρισμα της δασκάλας Φυσικής Αγωγής Χριστιάννας Σπηλιώτη για την έναρξη της εξ αποστάσεως εκπαίδευση (24/3/2020)

Aγαπημένοι μου μαθητές,

Για όσο καιρό θα χρειαστεί να μείνουμε στα σπίτια μας θα φροντίσω να παίζουμε και να γυμναζόμαστε διαδικτυακά

Σε αυτό το πρώτο βιντεάκι σας προτείνω ασκησούλες κοιλιακών και ραχιαίων, αναγκαίες για την ενδυνάμωση της σπονδυλικής μας στήλης. Τις ασκήσεις αυτές μπορείτε να τις κάνετε  μόνοι σας ή μαζί με τα αδέρφια σας και τους γονείς σας όπως εγώ με τον γιό μου Βαγγέλη.

MENOYME ΣΠITI – ΓYMNAZOMAΣTE-TPΩME YΓEIINA

Η εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής