Αρχική » Χωρίς κατηγορία » Πρωτιά του σχολείου μας σε Χριστουγεννιάτικο Τουρνουά Σκακιού

Πρωτιά του σχολείου μας σε Χριστουγεννιάτικο Τουρνουά Σκακιού

Στο 2ο σχολικό τουρνουά σκακιού 2019-2020 που διοργάνωσε ο Σκακιστικός Όμιλος Χαλανδρίου, υπό την επίβλεψη του δασκάλου σκακιού κ. Γιώργου Ρίζου και τη συνεργασία του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων του σχολείου μας και που διηξήχθει στο 7ο Δημοτικο σχολείο Αγίας Παρασκευής συμμετείχαν 56 μαθητές και συνολικά 14 ομάδες από 10 δημοτικά σχολεία.

Τη 1η θέση κατέλαβε για δεύτερη συνεχόμενη φορά η Α’ ομάδα του 7ου Δημοτικού Αγίας Παρασκευής, τη 2η θέση το 3ο Δημοτικό Χαλανδρίου ενώ…στη 3η θέση ισοβάθμησαν το 14ο Δημοτικό Χαλανδρίου και τα Εκπαιδευτήρια Καντά.

Συγχαρητήρια στους μαθητές μας: Γιάννη Κοκοτσάκη, Πέτρο Νικόλσκυ, Παναγιώτη Τερζή και Δημήτρη Χατζαρίδη.

Έγινε ένα υπέροχο τουρνουά με ενδιαφέροντος αγώνες και η συμμετοχή των παιδιών ήταν παραπάνω από εντυπωσιακή.

Συγχαρητήρια και στα υπόλοιπα παιδιά του σχολείου μας που συμμετείχαν στη Β’ και Γ’ ομάδα και που τα πήγαν πολύ καλά.

Το σχολείο μας στηρίζει το σκάκι ως άθλημα που αναπτύσσει την αναλυτική σκέψη και τη μεθοδικότητα.